Největší zastoupení v kraji má ČSSD, kterou ve volbách reprezentovali náměstek hejtmana Radovan Rašťák či místostarosta Lipníku Pavel Šoltys. Kromě nich ale usednou v zastupitelstvu také přerovská politička Šárka Krákorová Pajůrková či bývalý poslanec Miroslav Kapoun z Kojetína.

Za nejcitlivější téma považují politici napříč spektrem dopravu.

„Budeme usilovat o dobudování dálnice D1 a chceme zajistit opravu komunikací ve správě Olomouckého kraje. Dalším bodem jsou protipovodňová opatření," zmínil jeden z nových zastupitelů Pavel Šoltys (ČSSD).

Stejně to vidí i komunisté.

„Budu prosazovat dokončení dálnice D1 z Říkovic do Přerova, stejně jako v Poslanecké sněmovně, kde jsem členem hospodářského výboru. Stále tlačíme i na to, aby co nejdříve začala výstavba úseku z Přerova do Lipníka," řekl krajský zastupitel a poslanec Josef Nekl (KSČM).

Ten by chtěl ze své pozice přispět také ke zlepšování úrovně zdravotní péče v nemocnicích a zaměřit se na protipovodňová opatření. Jeho kolega Michal Symerský (KSČM) to vnímá stejně.

„To, co nás tíží nejvíce, je doprava a chybějící napojení na dálniční síť. Kdyby se navíc podařil průpich městem, bylo by to parádní," doplnil.

Další téma? Odpady

Koalice pro Olomoucký kraj společně se starosty hodlá řešit také otázku nakládání s odpady.

„Hlavním problém je dokončení D1 a vytvářet tlak na ministerstvo financí a dopravy, aby se dostavba urychlila. Další oblastí je pak nakládání s komunálními odpady, přičemž spalovna na území Olomouckého kraje je pro nás až to poslední řešení, chtěli bychom hledat jinou alternativu," konstatoval šéf strany Marian Jurečka, který pochází z Rokytnice u Přerova.

A jak to vidí ODS, kterou reprezentuje bývalý místostarosta Přerova Martin Kučera?

„Prioritou je doprava a pak také čerpání dotačních titulů v celém jejich spektru, od kultury až po infrastrukturu. Otázka ale je, jestli to z naší pozice můžeme nějak ovlivnit," zmínil.

Přestože TOP 09 a Starostové pro Olomoucký kraj nezískali takový výsledek, jaký očekávali, do zastupitelstva se dostal starosta Troubek Radek Brázda.

„Je to má první zkušenost v kraji a v každém případě bych se chtěl zaměřit na podporu venkova a obcí. Pokud se bude debatovat o protipovodňových opatřeních, máme k tomu co říct. Nebudeme nekonstruktivní opozice, chceme dobré myšlenky a nápady podporovat," uzavřel.