Posílení přímých spojů ze Zlínska do Prahy zvažuje i RegioJet. České dráhy chystají v regionu modernizaci svých vlaků.

Konkurenční boj mezi vlakovými dopravci snad usnadní cestování lidem v Přerově a okolí.

Od prosince, kdy budou zveřejněn nové jízdní řády, by mohli využívat spoj společnosti Leo Express, který se ráno vydá ze Starého Města přes Přerova do Prahy a večer po stejné trase zpět.

„V tuto chvíli čekáme na povolení, které musí vydat Správa železniční a dopravní cesty. Zavedení našeho spoje by cestujícím zkrátilo dobu cestování v řádě desítek minut a poskytlo větší komfort včetně bezdrátového internetu i cateringu," uvedla mluvčí Leo Expressu Andrea Hofmanová.

Společnost chce cestujícím nabídnout komfortní bezbariérové vlaky s personálem, nižší ceny a výhodné benefity. Lidem z Přerova chystané vlakové spojení umožní rychlejší a pohodlnější cestu do Prahy nebo směrem na Slovácko a Valašsko.

Posílit spoje a využít zatím nekonkurenční trh na Přerovsku a Zlínsku zvažuje také společnost RegioJet.

„Myšlenka provozovat naše vlaky v těchto oblastech je určitě lákavá a zvažujeme ji. V současné době se však dávají dohromady podklady. Finální podoba nového jízdního řádu bude známa až v září," uvedl mluvčí společnosti RegioJet Aleš Ondrůj a dodal, že pokud se na trati Staré Město – Přerov objeví konkurence, stát by měl přestat dotovat České dráhy, jak se to stalo na trati z Ostravy do Prahy.

ČD: Lze očekávat zlepšení komfortu a našich služeb

České dráhy se odlivu cestujících nebojí a chystají modernizaci svých vlaků. Podle jejich mluvčí je rozdíl zajišťovat jeden pár vlaků a celodenní provoz.

"Pokrýváme přímými spoji větší okruh stanic i mimo hlavní trať a nabízíme také více spojů v průběhu dne, ať již bez přestupu nebo s přestupem. Postupně také modernizujeme vlakový vozidlový park, takže lze očekávat zlepšení komfortu a nabídky služeb v našich expresech a rychlících včetně spojů na trase z Prahy do Starého Města," uvedla tisková mluvčí Českých drah Kateřina Šubová.

Podle ní České dráhy zajišťují v ranních, dopoledních a večerních hodinách provoz zlínského expresu na trase Praha – Zlín a zpět, což je souprava slovenských vlaků, které jsou klimatizované a jsou v nich i elektrické zásuvky pro napájení notebooků.

Podle mluvčího přerovského magistrátu město nové přímé spoje rozhodně uvítá.

„Přímý spoj na Prahu bude určitě přínosem pro cestují z Přerova, kteří musí v současnosti přesedat v Olomouci a doba jízdy se jim tak o řadu minut prodlouží. Navíc konkurenční boj zlepší komfort a služby ve vlacích na této trase," uzavřel.