Přerovští zastupitelé, kteří spolu v minulosti často nemohli najít společnou řeč, se na posledním zasedání před skončením svého mandátu nečekaně shodli. Tématem, které politické rivaly tak sblížilo, se stala katastrofální dopravní situace ve městě.

Přerovský primátor Jiří Lajtoch (ČSSD) navrhl uspořádat tento týden ve městě protestní shromáždění v auty ucpané ulici Velké Novosady, které by upozornilo ministerstvo dopravy na chybějící obchvat. Rebelie ale primátorovi města nevyšla a zastupitelé nakonec kývli na to, aby jednání za Přerov zahájil ve sněmovně komunistický poslanec Josef Nekl.

„Navrhuji blokádu silnice v ulici Velké Novosady za účelem urychleného řešení dopravy. Měl jsem představu, že o tom budeme mluvit na návštěvě ministra dopravy Víta Bárty v Přerově, z té ale sešlo. Přerovu byly v tiskové zprávě věnovány dvě nic neříkající věty “ řekl rozhořčeně primátor města Jiří Lajtoch, který je už vůči slibům ministerstva skeptický, a proto vsadil na radikální řešení.

Zastupitele žádal na jednání o podporu protestu v naději, že jeho návrh posvětí hlasováním. Zastupitel Lubomír Skopal (Přerovská koalice) ale upozornil na to, že by mohla veřejnost protestní akci vnímat pouze jako předvolební agitku.

„Navrhoval bych stáhnout tento bod z jednání zastupitelstva, protože to příští bych považoval za kompetentnější,“ řekl Skopal. Podobného mínění byla i zastupitelka Ludmila Tomaníková (KSČM).

„Říkáte, že z toho nechcete dělat politikum, ale každý občan to tak před volbami pochopí. Přerov je už tak zacpaný, že nás pětatřicet zastupitelů ho nemůže zacpat více,“ poznamenala.

Opoziční zastupitel Vladimír Puchalský (SpP) zase navrhl, aby zastupitelé ještě před skončením volebního období svolali mimořádné jednání a pozvali do Přerova ministra dopravy Víta Bártu.

„Ať nám vysvětlí, kde je zakopaný pes. Podle mě se doprava v Přerově neřeší kvůli nezájmu politických garnitur. Když schůzku svoláme do deseti dní, bude to mít větší efekt než protestní shromáždění,“ myslí si.

Na seminář hospodářského výboru sněmovny tento týden, jehož se zúčastní i ministr dopravy Vít Bárta, upozornil přítomné zastupitel a přerovský poslanec za KSČM Josef Nekl.

„Na tomto velkém slyšení můžu téma dopravy otevřít,“ navrhl zastupitelům.

Zastupitel Vladimír Puchalský na to ale reagoval slovy, že by měl Přerov prezentovat sílu a rozhořčení, a to se dá lépe na besedě za účasti široké veřejnosti.

„Návrh pana Nekla považuji jako jediný rozumný, ty ostatní už mají nádech teatrálnosti,“ vyjádřila se k tomu také náměstkyně přerovského primátora Elena Grambličková (ODS).

Obáváš se problému, tak odcházíš

Do diskuse přispěl i zastupitel a poslanec za ODS Zdeněk Boháč, který se přimlouval k tomu, aby se schůzky sněmovního výboru zúčastnil i primátor města. Sám se ale omluvil s tím, že má jiné důležitější jednání na výboru pro obranu a bezpečnost.

„Obáváš se problému, a tak odcházíš,“ reagoval na jeho vysvětlení primátor.

Boháč ale zdůvodnil svou neúčast na schůzce s ministrem dopravy tím, že se má ve stejném termínu jednat i o budoucnosti přerovského letiště.

„Já si myslím, že doprava je důležitější než letiště,“ komentoval jeho postoj jeden z přítomných občanů Adin Vyhlídka.

Zastupitelé nakonec podpořili většinou hlasů návrh zastupitele Lubomíra Skopala, aby téma dopravy převzali na svá bedra až po volbách nově zvolení konšelé.