Zatím to ale na smír nevypadá - předseda Dětí Země Miroslav Patrik tvrdí, že je stavební úřad přerovského magistrátu podjatý a odmítl i pozvání na debatu o dopravě, kterou pořádá město.

Primátor města nařčení z podjatosti odmítá a své písemné odůvodnění už zaslal Krajskému úřadu v Olomouci, jenž se námitkou zabývá.

„Námitku systémové podjatosti považuji za prostředek, směřující k neúměrnému prodlužování, komplikování a maření správního rozhodování. Kdo jiný by měl hájit zájmy města a jeho občanů, než právě starosta?,“ ptá se Vladimír Puchalský.

Zmařit záměr chtějí pouze jednotlivci

Zájem města na dokončení dálnice je podle něj přirozený.

„Na její dostavbě má dlouhou dobu zájem naprostá většina místních obyvatel. Zmařit záměr chtějí pouze jednotlivci, kteří neváhají využít osobní zájem cestou zneužívání účastenství v řízení,“ konstatoval primátor.

Podle něj nesou Děti Země odpovědnost za zdraví Přerovanů, protože lidé musejí snášet negativní důsledky dopravy.

Předseda Dětí Země se debaty nezúčastní

První muž radnice nedávno vyzval předsedu Dětí Země Miroslava Patrika, aby přijel do Přerova a vysvětlil lidem důvody, které ho vedou k blokování veřejně prospěšné stavby. Na jeho výzvu ale šéf spolku dosud nereagoval.

Pozván byl i na tiskovou konferenci Přerova k otázkám dopravy, která se uskuteční ve čtvrtek 24. května.

Předseda Dětí Země už potvrdil, že se debaty na téma dopravní stavby nezúčastní.

„Pokud pan primátor v září 2017 mezi městem a Dětmi Země po bolševicku vykopal hluboký a široký příkop, pak lze jen stěží věřit tomu, že by účast Dětí Země na jeho tiskové konferenci měla znamenat nějaké usmíření. Jde spíše o pokrytectví pana primátora,“ nebere si servítky Miroslav Patrik.

Oddálení stavby a kasační stížnost

Stavba úseku D1 mezi Říkovicemi a Přerovem měla začít už letos na jaře. Oddálila ji ale žaloba Dětí Země proti ministerstvu životního prostředí kvůli povolení výjimky k zásahu dálnice D1 do biotopů šestadvaceti vzácných druhů živočichů. Olomoucký krajský soud žalobu zamítl, ale Děti Země podaly kasační stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu.

„Obdrželi jsme ji 12. dubna, což je poměrně nedávno. Věci jsou vyřizovány v pořadí, ve kterém k Nejvyššímu správnímu soudu napadly, a záleží také na jejich složitosti. Doba vyřízení se ale pohybuje kolem sedmi měsíců od napadení,“ upřesnila mluvčí Nejvyššího správního soudu v Brně Sylva Klimešová.

Podle šéfa brněnského závodu Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) Davida Fialy se může stavba oddálit o měsíce, ale i roky.

„Děti Země využívají všech možností, které jim náš právní řád umožňuje, což není jen případ Přerova, ale i jiných staveb. Podle harmonogramu by měla stavba začít letos, ale zahájit ji můžeme až poté, co získáme stavební povolení,“ uvedl David Fiala. Na úseku teď probíhá archeologický výzkum, který potrvá až do konce léta.