Přerov si v posledních letech vysloužil nálepku „mrtvé město“. Proč podle vás z kdysi pulsujícího průmyslového města nepřestávají odcházet lidé?
Je pravda, že počet obyvatel rok od roku klesá. Bohužel tento trend není jen výsadou Přerova, ale týká se i spousty jiných středních měst této velikosti. Platí to i pro Olomoucký kraj, kdy je počet městského obyvatelstva v celém kraji na historicky nejnižší úrovni. Příčin je několik: Mladí lidé, kteří odcházejí z Přerova na studia, zakládají rodiny ve městě, kde vystudovali, protože si tam již tvoří jak profesní, tak rodinné zázemí.

Město Přerov. Ilustrační foto
Přerov se vylidňuje, aktuálně ve městě žije necelých 41 tisíc obyvatel

Dalším problémem jsou ceny bydlení, které jsou v Přerově poměrně vysoké ve vztahu k průměrným příjmům našich občanů. Hlavní příčinou je ale nedostatek kvalitních pracovních příležitostí. Pokud u nás tyto příležitosti nejsou, pak lidé hledají práci v okolí a často se stěhují například do Olomouce, kde získají odpovídající práci. V Přerově dnes máme čtvrtinu seniorů a bohužel úbytek obyvatel je spojen také s počtem úmrtí našich obyvatel.

Co podle váš může nastartovat ozdravný proces?
Nechci být pouze negativní. Od začátku říkám, že rozvoj Přerova je jednoznačně přímo úměrný rozvoji dopravní infrastruktury. Ať už dokončení dálnice D1 mezi Říkovicemi a Přerovem, tak dálniční úsek Přerov - Olomouc, to vše jsou pro investory jednoznačné signály. Chuť investorů v posledních měsících roste a toto oživení souvisí především s dostavbou dálnice D1.

Potenciální investory průběžně oslovujeme a nabízíme jim pomoc a koordinaci v rámci jejich aktivit, ale také pozemky ve vybraných lokalitách, které jsou ve vlastnictví města. V tuto chvíli běží projektová příprava na průmyslovou zónu v oblasti Staré Rybníky.

Ilustrační foto
Do Přerova míří velký hráč, chystá miliardovou investici

Další zájem investorů je v bezprostředním okolí nově vznikající dálnice D1, kdy jsme v pokročilém stadiu vyjednávání s developerem, který by zde mohl investovat až tři miliardy korun a vytvořit nové pracovní příležitosti pro dva a půl tisíce lidí. Jednáme i s dalšími podnikateli, kteří mají zájem podnikat u nás ve městě nebo v jeho bezprostředním okolí. Věřím tedy, že se úbytek obyvatel v souvislosti s dokončením klíčových dopravních staveb podaří zastavit.