První muž radnice, jenž čelí spolu s dalšími třemi radními a dvěma úředníky magistrátu podezření z manipulace s veřejnými zakázkami, nakonec hlasování „ustál".

Pro jeho odchod zvedlo ruku pouze sedm ze dvaatřiceti přítomných zastupitelů.

„Dostal jsem se do bizarní situace. Jsem překladatelem petice za své vlastní odvolání," glosoval hned v úvodu primátor Jiří Lajtoch.

Petici, pod níž se sešlo více než 1500 podpisů obyvatel města, uspořádala v reakci na trestní stíhání radních opoziční strana Společně pro Přerov.

Přerov je nešťatsné město

Důvody vysvětlil jeden z hlavních iniciátorů petice Jiří Kohout ze strany Společně pro Přerov, který je zároveň krajským šéfem Věcí veřejných.

„Policie řekla, že jde o trestný čin a navrhla obžalobu, státní zastupitelství ji potvrdilo. Nadřízená státní zástupkyně připustila, že se dané skutky staly a Nejvyšší státní zastupitelství svým rozhodnutím dvakrát potvrdilo, že o trestné činy skutečně jde. Co všechno ještě v této kauze musí zaznít, abyste začali konat?," ptal se zastupitelů.

Podle něj by si měli politici uvědomit, že je trestní stíhání zaměřené na špatné nakládání s finančními prostředky.

„Pan primátor je vrchní správce kasy a majetku města. A je podezřelý z toho, že s ním nenakládá dobře. Dokažte občanům Přerova, že morálka ještě nepřestala existovat," řekl směrem k zastupitelům.

Primátora se zastal jeho stranický kolega Čestmír Hlavinka (ČSSD).

„Dnes se stalo velkou módou plivat jedovaté sliny na kohokoliv, kdo se nám trochu znelíbí. Pokud nebudeme mít závažný důkaz toho, že se Jiří Lajtoch choval nečestně, kradl, nebo požádal o úplatek, je to pro nás člověk na svém místě, který své povinnosti vykonává poctivě a správně," vyjádřil svůj názor.

Že by měl primátor odstoupit sám, si naopak myslí zastupitelka Elena Grambličková (ODS).

„Poslední dobou mám pocit, že je Přerov nešťastné město. A kauza primátora nám na pověsti nepřidává. Nemyslím si, že by mělo zastupitelstvo primátora odvolávat. Považuji to za zbytečné drama. Spíše bych apelovala na to, že uzná sám, že ze své pozice městu spíše škodí a zváží své odstoupení," uvedla.

Bárta radil: Odstupte!

O překvapivou vsuvku se na jednání zastupitelstva postaral bývalý ministr dopravy Vít Bárta (VV), který přijel do Přerova na pozvání Jiřího Kohouta.

„Jsem zde v roli nepravomocně odsouzeného poslance a exministra dopravy," řekl s tím, že se už ve chvíli, kdy na něj bylo podáno trestní oznámení, vzdal funkce ministra.

„Nemůžete řídit a je lhostejno, jestli miliardy, stamiliony nebo miliony ze státních prostředků, pokud na vás jen trochu ulpí podezření, že vaše jednání není v souladu se zákonem," radil primátorovi Vít Bárta a dodal, že narozdíl od něj je první muž přerovské radnice spojován se dvěmi evidentně předraženými státními zakázkami.

Komunisté: Je to nechutné

Zdrženlivě se k petici za odvolání primátora postavili komunisté.

„Je to trošičku nechutné. Klub za KSČM se proto zdrží hlasování. Nové rozdání politických karet je za této situace pouze hazardní hrou," shrnul společný názor klubu zastupitel Břetislav Passinger (KSČM).

Primátor Jiří Lajtoch znovu zopakoval, že necítí vinu.

„Je to nešťastně postavená kauza a doufám, že bude trestní stíhání zastaveno. Obě stavby – jak zimního stadionu, tak domova pro seniory – proběhly v souladu se zákonem," řekl.

O odvolání primátora nakonec zastupitelé hlasovali veřejně. Pro zvedlo ruku pouze 7 ze 32 přítomných, 17 bylo proti, 2 lidé se zdrželi a 6 zastupitelů nehlasovalo. Na Jiřím Lajtochovi byla i přes příznivý výsledek hlasování patrná nervozita.

„Pokud státní zástupce uzná, že to půjde k soudu, budu o odstoupení uvažovat. Dejme jim prostor, aby to dopracovali, a potom ať se rozhodne," uzavřel.