O budoucnosti letiště jednal tento týden přerovský primátor Jiří Lajtoch (ČSSD) s premiérem Petrem Nečasem (ODS).

Petr Nečas pozval na pracovní jednání nejen primátora Přerova, ale také oba hejtmany Olomouckého i Zlínského kraje Jiřího Rozbořila a Stanislava Mišáka (oba ČSSD).

Do Prahy si jeli pro odpověď na jedinou otázku: jaké plány má vláda se zdejší vrtulníkovou základnou.

Přerov i oba kraje už totiž od roku 2009 investovaly miliony korun do společného projektu Regionálního letiště.

„Chápeme, že bez armády by byl projekt civilního letiště komplikovaný a možná i předurčený k útlumu. Chtěli jsme proto z úst předsedy vlády slyšet jasné informace o osudu vojenské základny. Napsali jsme mu dopis se žádostí o schůzku – a on bleskově zareagoval," upřesnil Jiří Lajtoch.

A jaký byl výsledek diskuse?

„Premiér nám řekl, že odchod armády z vrtulníkové základny v Přerově není definitivně schválen a nic není uzavřeno. Usnesení vlády z roku 2007, které deklarovalo její zachování, je tedy stále platné a nebylo zrušeno," informoval primátor.

Premiér ale podle něj nicméně připustil, že je potřeba počítat i s alternativou, že ke zrušení dojde.

„On sám nám zdůraznil, že má zájem na zachování vojenské části letiště a že je zde stále naděje, že se základna rušit nebude. Pro celou problematiku bude klíčové ustanovení nového ministra – a s ním budou následně vedena všechna jednání," zmínil.

Do Přerova míří Vlastimil Picek

Mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek ve čtvrtek uvedl, že by měl do Přerova a Olomouce v dohledné době zavítat první náměstek ministra obrany Vlastimil Picek.

„Jeho návštěva se bude týkat dalšího působení armády v obou městech," konstatoval.

Ministr obrany Alexandr Vondra při svém odchodu z funkce uvedl, že bude k 1. lednu 2014 vrtulníkové letectvo sjednoceno s tím, že se posádka z přerovského letiště přesune do Náměšťě nad Oslavou. Tam se z Přerova už před lety přestěhovala elitní tygří letka bitevních vrtulníků.

Armáda si má v budoucnu ponechat kromě Náměště ještě základnu dopravního letectva v Praze-Kbelích a základnu stíhačů v Čáslavi.

Zrušení by se dotklo sedmi set vojáků

Přerovští vojáci ale zatím zůstávají klidní.

„Základna dosud nedostala žádný písemný rozkaz ani nařízení k ukončení činnosti. Usnesení vlády z roku 2007 dosud nebylo zrušeno, takže normálně dál pokračujeme v plnění úkolů," uvedl zástupce velitele základny Michal Kytlica.

Pokud by ke zrušení došlo, dotkne se zhruba sedmi stovek vojáků. Část z nich by se přesunula do Náměště, další by ale zřejmě požádali o zkrácení svého závazku u armády a odešli.

Pro region s vysokou nezaměstnaností by to znamenalo velkou ztrátu.

SOUVISEJÍCÍ:

Dva miliony do letiště nepůjdou, primátor částku stáhl z rozpočtu

Vrtulníky z Přerova zmizí, kousek letiště si armáda možná nechá