Podle odborníků Moravského ornitologického spolku (MOS) jsou nejvhodnější potravou pro přikrmování ptáků semínka slunečnice či drcené vlašské ořechy.
„V menší míře, jako doplněk, je možné přidat semena máku, řepky, prosa, loupaného ovsa a pšenice. Pokud některá semena v krmítku zůstávají bez povšimnutí a ptáci je nežerou, je lepší je do krmítka již nedávat," uvedl místopředseda MOS Jiří Šafránek.
Pokud krmítka navštěvují pouze vrabci, je vhodné jim přilepšit například strouhankou ze suchého bílého pečiva. Lidé mohou v obchodech koupit i různé speciální směsi pro přikrmování ptáků.
Které druhy nejčastěji míří do krmítek?
Nejčastěji navštěvují krmítka sýkory koňadry a modřinky, zvonek zelený, vrabec domácí a polní a kos černý. „Pro kosy, kvíčaly, cvrčaly a brkoslavy jsou největší pochoutkou jablka a plody jeřabin. Ty je možné zavěsit na větve před okno nebo kolem krmítka. Sýkorky, brhlíky a strakapoudy spolehlivě přiláká zavěšený hovězí lůj. Někteří ptáci, jako například pěnkavy, jikavci a chocholouši, nejraději sbírají semena na zemi pod krmítkem a tak není na škodu, když některá vypadnou," dodal.
Do krmítek v žádném případě nepatří zbytky jídel z kuchyně, chleba a slané pečivo. Po jejich pozření by mohli ptáci dokonce uhynout.
„Ptáci sice nejsou na krmítkách životně závislí, ale rádi si přilepší potravou ze snadno dostupného zdroje. Až později nastanou kruté mrazy, potrava z krmítek jim může zachránit i život," uzavřel. (kre)