Nevzhlednou nemovitost odkoupila od města opavská společnost, která ji chce do tří let přebudovat na bytový komplex s obchůdky.

„Budova, která se nachází na jedné z nejrušnějších přerovských tříd, patří od 26. května společnosti Byty Čechova. Město za ni získalo 12 milionů 590 tisíc korun,“ potvrdil náměstek přerovského primátora Michal Zácha (ODS).

Nemovitost v posledních desetiletích několikrát měnila vlastníka - v padesátých letech zde sídlila projektová firma, později vojenský soud. Po roce 1989 spadla budova do klína ministerstvu spravedlnosti a mělo zde být sídlo Krajského státního zastupitelství.

Přerov ji získal v roce 2009 bezúplatně do svého majetku, ale využití se pro ni dlouho nepodařilo najít. Nakonec město budovu po vleklých peripetiích prodalo opavské firmě, která má zájem ji přebudovat pro účely bydlení.

Vzhled šedesát let starého objektu se začne měnit už v příštím roce.

„Příprava potrvá zhruba rok a samotná rekonstrukce začne na konci jara 2021. Oprava potrvá dva roky,“ nastínil plány Pavel Kostřica ze společnosti Byty Čechova. Stávající kancelářské prostory se po rekonstrukci přemění na byty 1+1, 2+1 a 3+1, které společnost nabídne částečně k prodeji i pronájmu. V přízemí mají vzniknout prostory pro obchůdky a služby, u domu pak parkoviště pro třicet aut.

Ani úřad, ani knihovna

Objekt v Čechově ulici má za sebou pohnutou historii a město s ním kdysi mělo velké plány.

„V roce 2009 dostali radní nabídku od státu, která se na první pohled jevila jako výhodná - Přerov získá budovu zdarma, ale musí se zavázat, že ji do konce roku 2019 opraví a bude využívat pro státní správu,“ vrátila se do minulosti mluvčí magistrátu Lenka Chalupová. Radní na návrh kývli, ale břemeno bylo těžší, než se zdálo - najít vhodné využití se totiž nepodařilo.

Variant bylo více - budova měla sloužit jako úřad a uvažovalo se i o tom, že se sem přemístí knihovna.

„Ze všech záměrů postupně sešlo, částky na plánovanou rekonstrukci se ale každý rok navyšovaly,“ shrnul vedoucí odboru majetku Miloslav Dohnal. Protože město nedostálo svým závazkům vůči státu, muselo zaplatit smluvní pokutu ve výši 7 milionů 850 tisíc korun.

„Pokoušeli jsme se objekt nabízet k prodeji, ale najít vhodného investora nebylo snadné. Všichni věděli, že kromě kupní ceny budou muset investovat mnohamilionové částky do oprav. Až v roce 2018 projevila o koupi zájem opavská společnost - záměr přebudovat komplex na byty se nám líbil,“ zmínil Michal Zácha.

K zájmu o nemovitost přispělo i to, že po otevření nákupní galerie, která je jen několik kroků odsud, získala tato část Přerova na atraktivitě - a mnozí ji dnes považují za nepsané centrum města.