Přestože to už několik let umožňuje zákon o střetu zájmů, zájem nahlédnout do složek, které jsou k dispozici v budově magistrátu v Bratrské ulici, je i letos minimální.

„Jsem znechucený českou politikou a v poslední době mě to ještě více obtěžuje, a proto bych po takových údajích určitě nepátral," řekl třeba jeden z oslovených Radim G. z Přerova.

„Je mi to jedno, nikdy jsem se o podobné věci nezajímal," dodal jiný z místních Drahomír Navrátil.

Lidé, kteří se chtějí seznámit s vedlejšími příjmy veřejných činitelů, můžou nahlédnout do složek s vyplněnými formuláři buď osobně na úřadě, nebo mají možnost elektronického přístupu. Nejprve si ale musejí podat písemnou žádost.

Čestná prohlášení přitom podávají nejen politici, ale i šéfové odborů či oddělení magistrátu. Důvodem je zákon o střetu zájmů, podle kterého musejí vedoucí pracovníci uvést pravdivé údaje o svých příjmech, darech i závazcích.

„Nahlédnout do majetkových přiznání politiků může každá osoba, která splní náležitosti žádosti. Nikdo nemusí vysvětlovat, z jakého důvodu se chce do čestných prohlášení podívat," uvedl Petr Karola, vedoucí odboru vnitřní správy přerovského magistrátu.

Senátorský přivýdělek 900 tisíc 

Jak činorodí byli přerovští politici v minulém roce?

Pohled do majetkových přiznání některých radních ukazuje, že se ani po odchodu z politiky nemusejí obávat o svou budoucnost.

Například radní Jaroslav Čermák (ODS), který už v příštím volebním období nebude kandidovat, měl loni práce nad hlavu – jeho firma KEN Security totiž zajišťuje ostrahu objektů a navíc má příjmy z nájmu nemovitostí.

Kromě toho byl činný jako jednatel firem Delta Consulting a Přerovská rozvojová, člen dozorčí rady společnosti Teplo Přerov a člen představenstva společnosti Vodovody a kanalizace. Díky tomu si přivydělal přes 1,5 milionu korun.

Aktivní byl také první náměstek přerovského primátora Josef Kulíšek (ODS).

I on působí v několika společnostech – jako jednatel společnosti Delta Morava nebo předseda představenstva Teplo Přerov.

V čestném prohlášení uvedl, že zdědil několik nemovitostí v Šumperku, Velkých Losinách, Vésce či Dolanech.

Přerovský primátor Jiří Lajtoch (ČSSD) si loni přivydělal jako senátor 899 tisíc 715 korun, kromě toho ale působil ve společnostech Teplo, Regionální letiště Přerov a Vysoká škola logistiky.

Teplo, to je jistota

Jak vyplynulo z majetkových přiznání politiků, je „sázkou na jistotu" účast v orgánech společnosti Teplo, jejímž stoprocentním vlastníkem je město.

Po odchodu z veřejného života jim tedy zřejmě bude vedlejší příjem z této společnosti citelně chybět.

Například radní Václav Zatloukal (ČSSD) si loni jako člen představenstva v Teplu přivydělal 135 tisíc korun, radní Tomáš Dostal (KDU-ČSL) pak přes 196 tisíc korun.

Odměnu ze společnosti Teplo ve stejné výši, tedy 196 tisíc korun, přiznali za loňský rok také radní Šárka Krákorová Pajůrková (ČSSD) a Čestmír Hlavinka (ČSSD), který do příslušné kolonky zdroj uvedl „funkční požitek".

Jen pro srovnání – běžný smrtelník má zhruba srovnatelný roční příjem.