Turisté se však do areálu nedostanou bez občanského průkazu. „Každý přicházející účastník předloží průkaz totožnosti, zaplatí vstupenku s evidenčním číslem a vezme si barevnou mapu, na níž je vytištěn i rozvrh akce,“ uvedl předseda Autoveloklubu Milan Heřman.

Dodal, že lidé za vstup zaplatí 20 korun, děti do 10 let se akce zúčastní zadarmo. Ke vstupu do vojenského prostoru mohou cyklisté i pěší použít stanoviště Mrsklesy, Smilov-zastávka, Město Libavá, Stará Voda, Nové Oldřůvky, Kovářov, Zelený kříž, Pramen Odry a údolí Olešnice od Velkého Újezdu.

„Vstup bude možný od 7 hodin ráno a prostor musejí opustit do 16 hodin,“ připomenul Heřman.

Na několika místech připravili organizátoři občerstvovací stanice. Pořadatelé upozorňují, že by lidé měli dorazit na technicky dobrém kole, protože cesta vede neobydlenými pustinami Libavé. Mnohdy se jedná o polní nebo lesní silničky, které nejsou vhodné pro silniční speciály.

Pro starší lidi a rodiče s dětmi vypraví pořadatelé autobusy, které jim na osmi zastávkách s krátkými procházkami ukážou nejzajímavější místa prostoru. „Zájemci se mohou přihlásit na velkobystřické radnici od 20. do 27. dubna. Místenky zajišťujeme až do vyčerpání kapacity,“ sdělil Heřman.

Bílého kamene se účastní každoročně tisíce lidí. Hospůdky v okolí v ten den čelí většímu počtu zákazníků. „Bývají tu mraky cyklistů. V lokále jsou obě dvě směny a chlapi z vesnice grilují kobásy a pečou makrely,“ pochvaloval si majitel restaurace v Mrsklesích Vlastimil Neoral.