Komu předá vítězné žezlo obec Radslavice, která získala nejcennější trofej v loňském roce, bude jasné 21. června.

Počet obcí, které se chtějí tímto způsobem zviditelnit a poukázat na své tradice i činnost spolků, je rok od roku nižší. Zatímco ještě v roce 2009 jich bylo 36, o dva roky později už jen 30 a loni dokonce 20. 

Letos se jich přihlásilo devatenáct.

Je důvodem menší finanční motivace? Člen celostátní hodnotitelské komise a starosta vítězné obce Tučín z roku 2009 Jiří Řezníček si to nemyslí.

„Přestože se snížily odměny za případné vítězství o polovinu, nemělo by to hrát zásadní roli. Do soutěže se obce nehlásí kvůli penězům, ale kvůli většímu zviditelnění a prezentaci obce. Menší zájem je spíše způsobený tím, že jsou starostové zavaleni prací a mají hodně úkolů, které musejí řešit," soudí.

Z Přerovska se letos klání zúčastní celkem šest favoritů. Původně jich mělo být sedm, Soběchleby ale na poslední chvíli odstoupily.

O titul krajské Vesnice roku tak budou usilovat Hradčany, Císařov, Pavlovice u Přerova, Křtomil, Černotín a Troubky.

Vůbec poprvé se do soutěže přihlásila obec Křtomil, ve které žije zhruba 440 obyvatel.

„Chtěli jsme to zkusit. Myslím, že se máme čím pochlubit. V poslední době jsme získali dotace, ze kterých se například oživila zeleň, postavil bezdrátový rozhlas, nebo se provedly drobné opravy obecních objektů," uvedl starosta obce Pavel Daďa.

Žádným nováčkem naopak není obec Troubky.

„Vynechali jsme jen v posledních dvou letech, jinak jsme se soutěže vždy zúčastnili. Při prezentaci jsme vsadili pokaždé na něco jiného, jednou na školu, pak zase na sportoviště nebo hasičský sbor. Máme bohatou činnost spolků i folklorní tradici. Rozhodně se máme čím pochlubit," řekl starosta Radek Brázda.

Nejlepší si rozdělí půl milionu

Kraj uvolnil v letošním roce na ocenění vítězů částku půl milionu korun.

Vesnici roku Olomouckého kraje i držitele dalších ocenění oznámí hejtman na tiskové konferenci 21. června. Slavnostní předání cen se pak uskuteční ve vítězné obci 26. července. Vítěz celorepublikového klání bude slavnostně oznámen 14. září v Luhačovicích.

Novinkou letošního ročníku je také dobrovolná kategorie „Video Vesnice roku". Přihlášené vesnice můžou natočit krátká videa, která veřejnosti umožní nahlédnout pod pokličku dění v obci, seznámí ji s obyvateli, projekty i atmosférou. Smyslem videa je přinést co nejpestřejší obraz obce, zmínit historické perličky, unikáty, památky či staré tradice.