Zatímco v minulosti byly přídavky na dítě vypláceny rodinám, jejichž společné příjmy nepřesáhly čtyřnásobek životního minima, nyní nesmí být vyšší než 2,4 násobek minima.

„Je to opravdu velký skok. Pocítí ho téměř polovina všech rodin v celém přerovském regionu, který zahrnuje kromě města Přerova také Hranice, Lipník a Kojetín,“ shrnula vedoucí odboru státní sociální podpory Úřadu práce v Přerově Zuzana Schindlerová.

„Dosud jsem dostávala přídavek na jedno dítě ve výši 324 korun. Měsíčně mi to tedy dalo zhruba 650 korun,“ povzdechla si matka dvou dětí Daniela Zbořilová, která podle svých slov z těchto peněz každý měsíc zaplatila jídlo dětem ve školní jídelně. „Ty peníze mi teď v rodinném rozpočtu budou chybět,“ dodala.

Na přídavky totiž letos nedosáhla, podobně jako mnozí jiní rodiče. Podle vedoucí odboru státní sociální podpory je nyní podle novely zákona přídavek na dítě fixní.

Děti do šesti let dostanou 500 korun měsíčně, školáci od 15 let mají nárok na 610 korun a studenti od 15 do 26 let si připíšou na účet 700 korun měsíčně.

„Naše rodina na tom ještě není tak zle, ale mnohem více to odnesou třeba matky samoživitelky. Pro ty jsou přídavky na dítě dosti důležité,“ soudí další z oslovených matek.

Její slova potvrzuje také Zuzana Schindlerová z Úřadu práce. „Tak třeba matka samoživitelka s pětiletým dítětem dostane přídavek jen tehdy, pokud si vydělá méně než 10,7 tisíc korun čistého .Do příjmu se přitom započítává i výživné, které dostává od otce,“ popsala jeden z konkrétních příkladů, který dokazuje, že přídavky na dítě jsou nyní opravdu jen pro sociálně slabé rodiny.

„Nárok na přídavek na dítě nemá ani čtyřčlenná rodina s dětmi ve věku 8 a 16 let, které bylo životní minimum vypočteno na 9 tisíc 690 korun,“ shrnula další případ Schindlerová.

„Na přídavky v roce 2008 dosáhnou jen tehdy, pokud příjem matky a otce nepřekročí 23 tisíc 256 korun čistého. Zatímco ještě vloni měla rodina na přídavky nárok i při společném příjmu ve výši 38 760 korun,“ doplnila.

Výše životního minima je odstupňovaná podle věkových kategorií. U dětí do šesti let činí 1 600 korun, u dětí od 6 do 15 let 1 960 korun a pro nezaopatřené dítě od 15 do 26 let, které studuje, činí 2 250 korun.

První osoba v pořadí z rodiny, jíž se minimum vypočítává, dostane 2 880 korun. Životní minimum u dospělého člověka je pak 2 600 korun.

JAK PŘEŽÍT REFORMU? SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY NAJDETE ZDE:

Kvůli příspěvku dává dítě do škoky jen na čtyři hodiny

Co si myslíte o šetření na pohřeb?

Pohřby jsou dražší, lidé se na nich ale nesnaží ušetřit

Pár z Přerova: Vzali se kvůli společnému zdanění

Přerovsko: ceny nemovitostí neustále rostou

Mnozí se zlobí, že daňový zákon nahrává bohatým

 

PŘEČTĚTE SI DALŠÍ ZPRÁVY Z PŘEROVSKA

Moje PřerovskoSportKulturaPodnikáníČerná kronika