Důvod? Buď svým přístupem překazili zprostředkování nového místa, nebo nabídnutou práci odmítají.

Zatímco ještě v dubnu bylo takových hříšníků „pouze“ šedesát devět, v květnu jejich počet vzrostl na devadesát osm.

„Nejčastějším důvodem vyřazení z naší evidence je maření součinnosti s krajskou pobočkou Úřadu práce. Uchazeč se bez vážných důvodů nedostaví ve stanoveném termínu na pobočku a nebo svým jednáním zmaří zprostředkování zaměstnání či nástup do práce,“ shrnula Jana Psotková z ÚP v Přerově.

Někdo zase nabídnutou práci odmítne.

„Méně častěji se setkáváme s tím, že lidé odmítnou dohodnutou rekvalifikaci, a nebo neposkytnou součinnost při vypracování individuálního akčního plánu,“ řekla.

Někteří byli vyřazeni z evidence také v souvislosti s kontrolami pracovních úřadů, které jsou zaměřené na odhalování nelegální práce.

„Uchazeči, kteří byli sankčně vyřazeni z evidence, můžou být znovu zařazeni nejdříve po uplynutí lhůty šesti měsíců ode dne vyřazení,“ upřesnila.

Ne každému se ale bojkotovat práci vyplatí.

„Průměrná výše podpory činila za loňský rok 5 800 korun měsíčně, přičemž horní strop je 12 až 13 tisíc. Záleží hlavně na předchozím průměrném měsíčním výdělku konkrétního uchazeče, a od toho se výše částky odvíjí,“ zmínil Jaroslav Karlík z přerovského Úřadu práce.

Mnozí však podle něj využívají skulin v zákoně o zaměstnanosti ve svůj prospěch.

Nezaměstnanost na Přerovsku klesla na 11,5 procenta

Statistická čísla za uplynulý měsíc hovoří o dalším oživení na trhu práce. Zatímco v dubnu činila míra nezaměstnanosti 12 procent, v květnu se snížila na 11,5 procent.

„Lidí bez práce je o 447 méně než uplynulý měsíc a o 437 méně než před rokem,“ podotkl Karlík. Na jedno hlášené volné místo přesto připadne sedmadvacet uchazečů.

„Firmy přijímají na sezónní práce, a to nejen ve stavebnictví, ale i ostatních odvětvích. Na veřejně prospěšné práce jako je úklid prostranství nebo údržba zeleně nabírají nové lidi také obce,“ zmínil Karlík.

K masivnímu odlivu pracovníků podle něj nikde v regionu nedošlo, pouze z přerovské firmy Kazeto odešly necelé dvě desítky lidí.

„Tyto úbytky ale většinou souvisejí s tím, zda mají společnosti zajištěný odbyt,“ uzavřel Karlík.