„Pro letošní rok jsme jako hlavní téma zvolili okupaci Československa, která začala v srpnu 1968. Žákům škol chceme přiblížit, co se tehdy stalo, zdůraznit tragické následky vpádu a dlouholetého pobytu sovětské armády. Měli by vědět, že kvůli okupačním vojákům u nás umíraly stovky lidí. O sovětské tanky se navíc opíral normalizační režim, který devastoval zemi, komplikoval a ničil občanům životy a vedl k masivní emigraci," vysvětlil Karel Strachota, ředitel programu Jeden svět na školách.
„Chceme také poukázat na paralely tehdejší sovětské okupace se současnou situací na Ukrajině. Stejně jako u nás v roce 1968 došlo i na Ukrajině, kterou Kreml považuje „za svou", k hrubému porušení mezinárodního práva. Ruská intervence na cizím území vedla k vleklému ozbrojenému konfliktu a k velké humanitární krizi," řekl.
Na Přerovsku se k projektu připojilo například Gymnázium v Kojetíně, kde studentům v úterý přednášel vedoucí územní organizace Moravskoslezského svazu PTP Milan Stav.
„Výběr z okupace ve filmových dokumentech zhlédnou 5. listopadu od 8 hodin také studenti Střední školy technické Kouřílkova v Přerově nebo 20. listopadu žáci SPŠ stavební v Lipníku nad Bečvou," upřesnil mediální koordinátor projektu Filip Šebek.
S filmovými záběry, které připomenou okupaci, se seznámí 16. listopadu i děti ze Základní a Mateřské školy v Horní Moštěnici a projekt zavítá i na ZŠ a MŠ v Oseku nad Bečvou. Studenti Gymnázia v Lipníku nad Bečvou zase zhlédnou film Hořící keř, který připomíná tragickou oběť – studenta Jana Palacha.