„Zatímco pro první kolo prezidentského klání jsme vydali celkem 539 průkazů, pro druhé mnohem více - téměř devět set. Už ve středu mohli vhodit hlas svému kandidátovi do zvláštní přenosné urny také lidé, kteří jsou v izolaci kvůli covidu-19. Zatímco v prvním kole byl zájem minimální, tentokrát lidé přece jen přišli,“ shrnul Pavel Šlesinger z přerovského magistrátu, který má ve městě na starosti volby.

Přenosná urna byla umístěna před budovou hasičské zbrojnice v ulici 9. května a zájemci hlasovali přímo z auta. Na území Olomouckého kraje bylo zřízeno celkem pět stanovišť.

Andrej Babiš a Petr Pavel
Proč volí Babiše a proč Pavla? Deník nahlédl do hlubin voličovy duše

Volební místnosti se otevřou v pátek 27. ledna úderem druhé hodiny odpoledne a lidé mohou rozhodovat o budoucí hlavě státu až do desíti večer. V sobotu 28. ledna mohou hlasovat pro jednoho ze dvou kandidátů - Andreje Babiše nebo Petra Pavla - v době od 8 do 14 hodin.

„Stejně jako v prvním kole se bude v Přerově volit v jednapadesáti okrscích. Hlasovací lístky tentokrát lidé dostanou přímo ve volebních místnostech,“ zmínil Pavel Šlesinger. Ten očekává, že se lidé dozví, kdo se stane novým českým prezidentem, v sobotu odpoledne.

„Sečteno by mohlo být poměrně brzy, protože kandidáti jsou jen dva. Výsledky očekáváme kolem půl páté odpoledne,“ odhaduje.

Výsledky prvního kola na Přerovsku

V prvním kole prezidentských voleb na Přerovsku zvítězil Andrej Babiš, který zde získal rekordních 43,11%, zatímco jeho soupeř pro druhé kolo Petr Pavel 26,35%. Třetí skončila Danuše Nerudová se ziskem 13%, čtvrtý byl Pavel Fischer (6,8%) a pátý Jaroslav Bašta (5,9%).

Bývalý premiér a šéf hnutí ANO uspěl také v Přerově, kde mu vhodilo svůj hlas 43,61%. Generála Petra Pavla volilo 27,92%, třetí místo patřilo Danuši Nerudové, která přesvědčila 12 procent voličů. Čtvrtý skončil Jaroslav Bašta se ziskem 6,34%, pátý Pavel Fischer měl 5,74%.

Andrej Babiš přichází volit v prvním kole prezidentských voleb, 13. ledna 2023
Tady je to Babišovo! Na Přerovsku se překvapení nekonalo

V Hranicích nebyl náskok Andreje Babiše tak přesvědčivý a získal pouze 38,65%. Druhý Petr Pavel oslovil v prvním kole 30,15% lidí, třetí skončila Danuše Nerudová se 13,34%.

Andrej Babiš měl velkou podporu i v Lipníku nad Bečvou, kde mu v prvním kole vhodilo hlas

43,2% lidí. Jeho největší soupeř Petr Pavel získal na svou stranu 26,71% oprávněných voličů, třetí Danuše Nerudová 14,10%.

V Kojetíně dosáhl Andrej Babiš zisku 49,83%, druhý Petr Pavel měl 23,41%, třetí Danuše Nerudová přesvědčila 12,34% voličů. V Tovačově byl výsledek podobný - Andreje Babiše podpořilo 46,21% voličů, Petra Pavla 25,49%, Danuši Nerudovou 10,81%.