V okrscích přímo v Přerově se večer účast pohybovala kolem čtyřiceti procent, někde se první den vyšplhala i na padesát.

„Je to srovnatelné s prvním kolem voleb, do sedmi hodin večer dorazilo asi 45%,“ shrnula Tereza Oherová, předsedkyně volební komise v okrsku číslo 28, který se nachází v budově Vysoké školy logistiky v Přerově.

Ve volebním okrsku číslo 50 v Kozlovicích, místní části Přerova, byla v prvním kole prezidentských voleb jedna z nejvyšších účastí. Boj o Hrad zde přitáhl téměř 74 procent lidí.

Stejná atmosféra ovládla tento okrsek i ve druhém kole. Do sedmi hodin večer dorazilo k urnám 50 procent oprávněných voličů.

Druhé kolo prezidentské volby v místní části Přerova Kozlovicích, 27. 1. 2023Druhé kolo prezidentské volby v místní části Přerova Kozlovicích, 27. 1. 2023Zdroj: Deník/Petra Poláková-Uvírová

A jaké byly hlavní postřehy členů okrskové komise?

„Účast je u nás vždycky vysoká, dnes to ale vypadá, že bude ještě vyšší než v prvním kole. Chodili mladí, staří, všechny věkové kategorie. Ve tvářích lidí byla vidět vážnost a rozhodnost, s ohledem na vypjatou kampaň ale nikdo nechtěl moc prozrazovat, kdo je jeho favorit,“ popsala členka volební komise Jaroslava Richterová.

Nejstarší voličce, která přišla v Kozlovicích vhodit svůj hlas do urny, bylo třiadevadesát let.

„Na svůj věk je paní velmi čilá a přišla odvolit i s dcerou a pejskem,“ řekla předsedkyně volební komise Marcela Poláková.

Podle ní se členky komise téměř nezastavily a čas nebyl ani na povídání.

„Pauzy u nás téměř nejsou, protože lidi pořád chodí. Ze začátku to byl pořádný šrumec,“ popsala.

Vhodit svůj hlas přišel s manželkou a malou dcerkou také Pavel Žemla.

„Měl jsem jasno a debaty mě nijak neovlivnily, protože jsem se na ně vůbec nedíval. Volil jsme lidštějšího a pro mě přijatelnějšího kandidáta,“ řekl.

"Jedině Babiše"

Boj o Hrad přilákal přímo v Přerově i velký zájem místních Romů, kteří se netajili tím, koho chtějí volit.

„Koho podpoříme? Jedině Babiše,“ řekla rezolutně Veronika Džigová.

„Zdá se mi nejlepší, protože je lidský a rozumíme mu, co mluví. Mně se líbila ta Danuše Nerudová, která měla kolem romských děcek jiné plány co se týče školy, ale bohužel to nevyšlo. Petr Pavel mi nesedí, neumím říct proč, ale nesedí,“ doplňuje paní Dana.

„Pro naše lidi a Českou republiku toho udělal pan Babiš mnohem více, než ten, jak se mu říká, Pavel. Tak ať se zase nedělá, ten generál,“ řekla Albína Pokutová, která přišla k volbám s manželem a dětmi.

Druhé kolo prezidentských voleb v Přerově, 27. ledna 2023Druhé kolo prezidentských voleb v Přerově, 27. ledna 2023Zdroj: Deník/Petra Poláková-Uvírová

"Umí toho hodně pokazit"

Mladí lidé by si ale přáli vidět na Hradě generála Petra Pavla.

„Rozhodoval jsem se ve druhém kole relativně jednoduše, protože v průběhu posledních šesti let, kdy byl ve vládě pan Babiš, mě přesvědčil, že toho umí hodně pokazit. Prezidentské debaty, které jsem sledoval, mě v tom jedině utvrdily. Odradila mě i jeho komunikace a to, jak se vyjadřuje. Petra Pavla jsem volil i v prvním kole - podle průzkumů totiž patřil do trojice, která by mohla uspět. Takže moje volba byla spíše racionální,“ vyjádřil svůj názor Jakub Hadaš, který přišel volit do okrsku v budově Vysoké školy logistiky v Přerově.

„Pro mě to bylo poměrně jednoduché. Věděla jsem přesně, že toho druhého kandidáta volit nebudu. Svůj hlas dám Petru Pavlovi,“ poznamenala jiná mladá žena.

Těžké rozhodování

Někteří lidé se ale rozhodovali velmi těžce a přiznali, že se do poslední chvíle rozmýšleli. Jejich favorit totiž nepostoupil do druhého kola.

„Rozhodovala jsem se na základě emocí, televizní debaty už mě moc nebraly, protože jich bylo moc. Oba dva kandidáti mají své klady i zápory, takže rozhodování bude zřejmě až na poslední chvíli. V prvním kole jsem měla jiného kandidáta,“ přiznala třeba Naděžda Venclíková.

Chodí plynule a stále

Volební místnosti v přerovských okrscích praskaly krátce po otevření ve švech.

„Jsem natěšená, že přišlo tolik lidí, takovou účast jsem ani nečekala. Normálně to tak u voleb nebývá, ale v prvním kole jsme tu měli přes šedesát procent, což je naprosto krásné, takže jsme naprosto spokojení. Doufáme v ještě větší účast ve druhém kole,“ řekla Tereza Oherová, předsedkyně volební komise z okrsku číslo 28, který sídlí v budově Vysoké školy logistiky.

Podobně zhodnotila účast i Marie Hlávková, zapisovatelka v okrsku číslo 12 v budově Základní školy B. Němcové.

„Tentokrát to není tak, že by lidé přišli nárazově hned po druhé, ale chodí plynule a stále. Trochu zmatkují jen místní spoluobčané, které jsme už minule posílali do jiných okrsků, protože přišli volit k nám a patří jinam. Vysvětlili jsme jim tedy, kde se jejich okrsek nachází. K větším problémům ale nedochází,“ zmínila.

V okrsku číslo 11 v budově Vysoké školy logistiky přišlo během prvních pěti minut zhruba třicet lidí.

„Jsme na začátku, ale zatím to vypadá stejně slibně jako v prvním kole. Zájem o volby je velký,“ zhodnotil zapisovatel Aleš Skřeček.

Hlasovací lístek až v místnosti

V pátek 27. ledna jsou volební místnosti otevřené od 14 do 22 hodin, v sobotu 28. ledna pak od 8 do 14 hodin.

Že druhé kolo prezidentského souboje přitahuje větší pozornost než to první, potvrzuje i počet vydaných voličských průkazů.

„Těch bylo pro druhé kolo vydáno celkem 890, zatímco pro první jen 539. S tímto dokladem mohou volit lidé s trvalým pobytem na území Přerova v jakémkoliv okrsku v České republice, ale i v zahraničí,“ shrnul Pavel Šlesinger z přerovského magistrátu, který má na starosti volby.

Prezidentské volby na ZŠ Velká Dlážka v Přerově, 13. 1. 2023
Čeká Přerov rekordní účast? Voličských průkazů o stovky více než pro 1. kolo

„Zatímco před prvním kolem dostali lidé hlasovací lístky do svých schránek, tentokrát je obdrží přímo ve volebních místnostech,“ zmínil Pavel Šlesinger.

Aby byl hlasovací lístek platný, musejí lidé pozorně zkontrolovat, zda do úřední obálky vkládají pouze jeden, s čímž se členové okrskových komisí setkávali při sčítání v prvním kole.

„Lístek je neplatný, pokud občané vloží do úřední obálky jiný než hlasovací lístek na předepsaném tiskopise, jestliže se do obálky vloží přetržený nebo poškozený lístek tak, že z něj nejsou patrné potřebné údaje. Neplatný je i v případě vložení více hlasovacích lístků a počítat se nemůže ani odevzdání prázdné obálky,“ řekl.

Výsledky prezidentských voleb by měly být známy v sobotu odpoledne.

„Sečteno by mohlo být poměrně brzy, protože kandidáti jsou jen dva. Výsledky tedy očekáváme kolem půl páté odpoledne,“ odhaduje Pavel Šlesinger.

Andrej Babiš přichází volit v prvním kole prezidentských voleb, 13. ledna 2023
Tady je to Babišovo! Na Přerovsku se překvapení nekonalo

Jak dopadlo první kolo na Přerovsku?

V prvním kole prezidentských voleb na Přerovsku zvítězil Andrej Babiš, který zde získal rekordních 43,11%, zatímco jeho soupeř pro druhé kolo Petr Pavel 26,35%. Třetí skončila Danuše Nerudová se ziskem 13%, čtvrtý byl Pavel Fischer (6,8%) a pátý Jaroslav Bašta (5,9%).

Bývalý premiér a šéf hnutí ANO uspěl také v Přerově, kde mu vhodilo svůj hlas 43,61%. Generála Petra Pavla volilo 27,92%, třetí místo patřilo Danuši Nerudové, která přesvědčila 12 procent voličů. Čtvrtý skončil Jaroslav Bašta se ziskem 6,34%, pátý Pavel Fischer měl 5,74%.

V Hranicích nebyl v prvním kole náskok Andreje Babiše tak přesvědčivý a získal pouze 38,65%. Druhý Petr Pavel oslovil v prvním kole 30,15% lidí, třetí skončila Danuše Nerudová se 13,34%.
Andrej Babiš měl velkou podporu i v Lipníku nad Bečvou, kde mu v prvním kole vhodilo hlas 43,2% lidí. Jeho největší soupeř Petr Pavel získal na svou stranu 26,71% oprávněných voličů, třetí Danuše Nerudová 14,10%.

V Kojetíně dosáhl Andrej Babiš zisku 49,83%, druhý Petr Pavel měl 23,41%, třetí Danuše Nerudová přesvědčila 12,34% voličů. V Tovačově byl výsledek podobný - Andreje Babiše podpořilo 46,21% voličů, Petra Pavla 25,49%, Danuši Nerudovou 10,81%.