Sídlo vedení přerovského magistrátu se mělo nacházet ve dvou budovách na Horním náměstí – v nynější matrice, v klubu Teplo, a rozšířit se mělo i do dalších dvou sousedních objektů. Podle studie by jejich rekonstrukce přišla na 25 milionů korun. Po přemístění kanceláře primátora, jeho náměstků a sekretářek na Horní náměstí by se vyspravila budova na náměstí T. G. Masaryka a byla by nabídnuta spolu s ostatními investorům ke zvelebení. Tolik záměr.

Při jeho prosazování mezi zastupiteli před dvěma lety ale radní narazili na protest opozice. Například Vladimír Puchalský ze strany Společně pro Přerov (SpP) prohlásil, že mu záměr sídlit na zámku připadá jako feudální manýra. Jiným zase vadilo, že město zbytečně utratí padesát milionů korun.

Politické tahanice o cenu za oba domy a vzájemné výpady nakonec otrávily i majitele dvou budov na Horním náměstí, které chtělo město odkoupit. Předseda představenstva Vlastimil Špetla z firmy Alimentare byl už znechucen natolik, že ze záměru vycouval.

Přestože je už na přesun radnice zpracovaná studie, celá věc nakonec vyšuměla do ztracena. Proč? To nikdo neví.

Mrtvé nebo živé téma

Náměstek přerovského primátora Josef Kulíšek (ODS) tvrdí, že stěhování na Horní náměstí není ani nyní mrtvým tématem.

„Stále je platné usnesení zastupitelstva, které schválilo revitalizaci náměstí T. G. Masaryka. Jedna varianta počítá s tím, že na náměstí radnice zůstane, a druhá zase s tím, že se přesune na Horní náměstí,“ řekl Kulíšek. Definitivní rozhodnutí ale zřejmě padne až po volbách, na programu jednání zastupitelstva v září totiž tento bod není.

Téma vzhledu radnice a hledání místa, kde by měla být, se v Přerově táhne už od konce devadesátých let. Každá politická garnitura ale tuto otázku vidí jinak. Původně měl stávající budovu nahradit moderní skleněný komplex na náměstí T. G. Masaryka. Lidem se ale jeho podoba nelíbila natolik, že sepsali petici a nápad zrealizovat megalomanské dílo nakonec potopili.

Názory na stěhování se různí

Názory politiků na to, zda má smysl radnici přemísťovat či nikoliv, se dodnes různí. Zatímco jedni tvrdí, že město potřebuje reprezentativnější sídlo, druzí považují přesun kanceláří či nákladnou opravu stávající budovy za mrhání peněz daňových poplatníků.

„Když to mám říct velmi slušně, bylo to celé katastrofální, zbrklé a nepromyšlené,“ hodnotí nyní záměr na přemístění radnice opoziční zastupitel Vladimír Puchalský (SpP). Podle něj jsou jakékoliv úvahy o stavbě nové radnice megalomanie a zastupitelstvo by po volbách mělo spíše hledat cesty, jak uspořit.

„Všechny úspory by měly být vynaloženy hlavně na zlepšení dopravy ve městě,“ myslí si.

Podle něj stála město jen studie proveditelnosti stovky tisíc korun. „Radnice by podle mého měla být na náměstí T. G. Masaryka, protože tam historicky patří,“ je přesvědčen. Jiní zastupitelé si ale naopak myslí, že by radnice Horní náměstí oživila.

„Kdyby se přestěhovala, vůbec by mi to nevadilo. Výkřiky o tom, že by lidé museli chodit do kopce, nepovažuji za argument. Na Horním náměstí by to alespoň ožilo a také náměstí T. G. Masaryka by potřebovalo změnu jako sůl,“ tvrdí zastupitel Petr Laga (KSČM).

Podle něj nová radnice na Horním náměstí nepotřebuje budovy, které patří firmě Alimentare. „Projekt se přece může realizovat i bez nich,“ soudí.