Podle porodníků se ale může v průběhu dne situace změnit, pokud si nějaké miminko řekne, že se mu chce na svět. „Všechny porody, i ty na přestupný rok, u nás probíhají stejně. Maminky spíše s úsměvem glosují, že ušetří na trojích narozeninách,“ poznamenala vrchní sestra.

V roce 2016 přišlo v přerovské porodnici 29. února na svět jedno děvčátko, o čtyři roky později, v roce 2020, se narodili holčička a chlapec.

Porodit miminko právě 29. února neláká ani maminky v okolních nemocnicích. Například v oblíbené šternberské porodnici na tento den porod naplánovaný nemají. Co se přestupných let týká, nejrušněji zde bylo v roce 2016, kdy se narodili čtyři chlapci. V roce 2020 to pak byli dva kluci a jedna dívenka.

„Na 29. února prozatím nemáme naplánovaný žádný porod. Pokud by se nějaký plánoval, bude to určitě z důvodu porodnického a ne kvůli datu,“ řekla Radka Sedláčková, vrchní sestra gynekologicko-porodnického oddělení zdejší nemocnice. V Prostějově je to podobné - pro porodníky je devětadvacátý únor běžným pracovním dnem.

Svatba? Jen jedna

Lákavé není v tomto roce datum 29. února ani pro páry, kteří se chtějí nechat oddat v Přerově. Překvapením je to i pro samotné matrikáře. „Máme na tento den pouze jednu svatbu, zatímco v roce 2020 jich bylo šest,“ nahlédla do zápisů přerovská matrikářka Kateřina Bušová.

V pětici nejúspěšnějších škol na Přerovsku, jejichž deváťáci zvládají nejlépe přijímací testy na střední školy, je Základní škola v Dřevohosticích (na snímku). V českém jazyce je druhá nejlepší, v matematice skončila jako čtvrtá na okrese.
Proč u přijímaček vynikají žáci Základní školy v Dřevohosticích

Před rokem 2020 byl zájem o uzavření sňatku 29. února minimální. „Podle našich dat se v letech 2016, 2012, 2008 a 2004 nekonala 29. února žádná svatba,“ doplňuje.