Obec Přestavlky, která se nachází asi osm kilometrů od Přerova, má necelých tři sta obyvatel. Může se ale pochlubit dvěma zajímavostmi - dominantou je zámek, který je na seznamu nemovitých kulturních památek a raritou je i přírodní památka - Přestavlcký les.

V řádných volbách v září loňského roku v obci zvítězilo Sdružení nezávislých kandidátů Přestavlky stávající starostky, které získalo 52,67% a čtyři křesla v zastupitelstvu. Na druhém místě skončilo sdružení PřestaVLČÁCI se 47,32% a třemi mandáty.

„Chtěli jsme se domluvit se stranou paní starostky na koalici a navrhli za nás obsazení křesla místostarosty. Setkali jsme se ale s odmítavou reakcí,“ vysvětlil Petr Zajíc, který hodlá jít do příštích voleb jako lídr uskupení s názvem PřestaVLČÁCI.

„Mrzelo nás, že naši zástupci i přes slušný volební výsledek nedostali příležitost podílet se na rozhodování o budoucnosti obce. Proto všichni tři zastupitelé včetně mě a náhradníků na svůj mandát po ustavující schůzi rezignovali. Zastupitelstvo se tak stalo neusnášeníschopné,“ popsal Petr Zajíc.

Přestavlky na Přerovsku.
Přestavlky u Přerova: unikátní les, bohatý místní život i opuštěný zámek

"Obec nevyužívá potenciál"

Podle jeho názoru obec už delší dobu stagnuje.

„Je nás tady hodně mladých lidí a už zhruba čtyři roky se snažíme obnovit zdejší zámek, který je v dezolátním stavu. Vedli jsme i spor o zámeckou cestu. Připadá nám, že obec zdaleka nevyužívá potenciál, který má. To jsme po volbách chtěli změnit a více se zapojit do vizí a projektů, které by naší vesnici pomohly. Od této možnosti nás ale odřízli,“ poznamenal Petr Zajíc.

V Přestavlkách usedla po volbách do křesla starostky Ludmila Netopilová, která měla největší podporu od zdejších obyvatel, místostarostkou se stala Eva Slaměníková. Ta vedla obec v minulých čtyřech letech.

„Důvodem konání nových voleb je fakt, že kandidát strany, která skončila na druhém místě, nebyl zvolen místostarostou. My jsme na tento post navrhli bývalou starostku, a to i s ohledem na předchozí zkušenosti a působení ve vedení obce,“ uvedla starostka Přestavlk Ludmila Netopilová.

Vítězka soutěže krásy Česká Miss Essens Vanesa Švédová, která pochází z Přerovska.
Rodačka z Přestavlk Českou Miss Essens: Po titulu jsem nedychtila

Podle místostarostky Evy Slaměníkové schválili v Přestavlkách kvůli patové situaci po odchodu zastupitelů rozpočtové provizorium.

„Znamená to, že jsme nyní omezeni a rozvoj v obci se zbrzdil. Chtěli jsme pokračovat v opravě kulturního domu a přípravě projektu na čistírnu odpadních vod. Teď ale musíme vyčkat až do výsledků voleb,“ řekla Eva Slaměníková.

O novém rozložení sil v zastupitelstvu rozhodnou obyvatelé Přestavlk na Přerovsku 25. března. Lhůta pro podání kandidátních listin vyprší podle Pavla Šlesingera z přerovského magistrátu, který má na starosti volby, ve středu 18. ledna.