„Je to každý rok to samé. Na jaře se přestane topit a my, co máme okna bytu na sever a bydlíme v přízemí, doma mrzneme. Chápu, že se musí šetřit, ale jsou to opravdu krušné chvíle,“ popsala opakující se situaci jedna z obyvatelek panelového domu na sídlišti Struhlovsko.

Na dostatečnou teplotu ve svých bytech se však nemohou spolehnout ani obyvatelé dalších sídlišť. „Teplo doma moc nemáme, je to tak dva týdny, co se přestalo topit, a je to znát. Máme malé děti, aby nenastydly, používáme elektrické přímotopy. To ale není nejlevnější,“ podotkl Jaroslav Ferenc ze sídliště Kapitána Jaroše.

Společnost Ekoltes, která ve většině případů dodávky tepla do domácností v Hranicích zajišťuje, vypnula dálkové vytápění 7. dubna.

„Vytápění bytů i nebytových prostor se omezí nebo přeruší, jestliže průměrná denní teplota venkovního vzduchu vystoupí nad třináct stupňů Celsia, a to ve dvou po sobě následujících dnech. Zároveň se řídíme předpovědí počasí, která neukázala blížící se pokles teplot,“ uvedl vedoucí tepelného hospodářství firmy Ekoltes Roman Novák.

Obdobně postupují zaměstnanci kotelny při začátku topné sezony. Podle vyhlášky, kterou se dodávky tepla a teplé vody řídí, musí na podzim venkovní teploty poklesnout pod třináct stupňů taktéž ve dvou po sobě jdoucích dnech.

„Teplotu měříme v 7, 14 a 21 hodin, přičemž večerní teplotu do průměru počítáme dvakrát. Teplota vzduchu se měří ve stínu a je vyloučena možnost sálání okolních ploch,“ vysvětlil Novák.

Obyvatelé panelových bytů o pravidlech vytápění vědí. Někteří však navrhují, aby měli možnost zapnout své radiátory alespoň na několik hodin denně po celou dobu topné sezony, tedy od začátku září do konce května. Podle vedení společnosti Ekoltes by byl nutný souhlas nejméně dvou třetin konečných spotřebitelů a dostatečné technické a zásobovací podmínky, a dodávky tepla by mohly být spuštěny i během léta.

Zatím nikdo z nájemníků a majitelů bytů, kteří jsou na centrální kotelnu naponeni, se však na firmu neobrátil se stížností nebo informací, že je v bytech zima.