Definitivní údaje o počtu lidí, kteří dostali výpověď, potvrdil v těchto dnech mluvčí základny. „Ke konci roku odejde na pětatřicet vojáků a třicet civilních zaměstnanců,“ řekl bez bližších podrobností mluvčí základny Milan Kouřil.

Už loni v září přitom Přerov opustila elitní tygří letka bitevních vrtulníků, která se přestěhovala do Náměště nad Oslavou. Po jejím odchodu zůstalo na základně 890 lidí z původních více než 1300.

Vojáci z přerovského letiště neskrývají nad škrty v resortu obrany rozladění, i když se k propouštění nechtějí oficiálně vyjadřovat, aby nepřišli o místo.

„Máme před sebou důležitý operační úkol, a tím je postavit misi ISAF v Afghánistánu. A přitom jsme ze všech základen v republice nejvíce postiženi a přicházíme o vojáky,“ uvedl jeden ze zaměstnanců, který si nepřál uvést jméno.

Vrtulníková základna vyšle ještě letos do Afghánistánu na 110 vojáků. Budou působit na letišti Sharana a plnit úkoly amerického velení. Už koncem října zamíří do oblasti předsunutá jednotka sedmatřiceti lidí, která sem přepraví na 30 kontejnerů a postaví mobilní polní hangár.

Koncem roku pak odcestuje první rotace vojáků. Ministerstvo obrany se snaží zklidnit emoce. „Redukce personálu je součástí našich úsporných opatření,“ uvedl Vladimír Lukovský z tiskové a informační služby ministerstva obrany.

Doplnil, že základna bude i potom plnit veškeré úkoly bez omezení. „To je naprosto klíčové. Snížení počtů se nedotkne schopností přerovské vrtulníkové základny při pomoci občanům na území státu, při ochraně území ani při nasazení v mezinárodních misích,“ ujistil Lukovský.

Analytik přerovského Úřadu práce Bedřich Šenvajc uvedl, že propouštění se zatím nepromítlo do křivky míry nezaměstnanosti v regionu.

„Ta je ve srovnání s minulým měsícem stejná, a to 11,7 procent,“ řekl Šenvajc. Přerovský úřad práce zatím eviduje ke konci září pouze dva civilní zaměstnance, kteří dostali ze základny výpověď.