S jejich distribucí začali ve středu úředníci magistrátu.

Na krizové oddělení přerovského magistrátu dorazilo z Olomouckého kraje 8 300 kusů jednorázových roušek, které jsou určeny občanům.

„Jde o první zásilku od státu, která nemá pomoci sociálním či zdravotním službám, ale obyvatelům. Krizový štáb proto rozhodl, že roušky poputují k té nejzranitelnější části populace - lidem nad 68 let,“ upřesnila mluvčí přerovského magistrátu Lenka Chalupová. Distribuce ústenek proběhne ve dnech 8. a 9. dubna.

Úředníci každou roušku na jedno použití vložili do obálky, a ta bude v příštích dnech vhozena do schránek seniorům v Přerově a Předmostí.

„Třicet zaměstnanců města dostane seznamy obyvatel a roušky jim roznese. Víme, že senioři mají a nosí látkové roušky, ale chceme, aby měli v záloze i tuto jednorázovou,“ vysvětlil Tomáš Staněk z krizového štábu přerovského magistrátu.

Tajemník krizového štábu města Přerova Tomáš Staněk
Solidarita a ochota pomoci je velká, říká tajemník krizového štábu v Přerově

Protože budou muset úředníci v panelových domech zvonit na zvonky, aby se dostali do jednotlivých vchodů, žádá město občany o spolupráci. Zároveň je ale nabádá k opatrnosti - nikdo z roznášejících nepůjde do bytů.

Roušky obdrží do svých domácností také senioři z místních částí Čekyně, Dluhonice, Henčlov, Kozlovice, Lověšice, Lýsky, Penčice, Popovice, Újezdec, Vinary a Žeravice.

„V těchto částech Přerova bude roznáška probíhat prostřednictvím předsedů místních částí, kteří si zvolí vlastní formu distribuce,“ doplnila vedoucí Kanceláře primátora Daniela Novotná.

Možností je více - buď lidem vhodí roušky rovnou do schránek, nebo svolají cílovou skupinu obyvatel místním rozhlasem. 

Velitel jednotky Sboru dobrovolných hasičů v Lipníku nad Bečvou Lukáš Vícha (vpopředí)
HRDINOVÉ Z PRVNÍ LINIE: Lukáš Vícha, velitel dobrovolných hasičů z Lipníku