Obyvatelé Husovy ulice chtějí dokonce napsat jménem zdejších Romů dopis anglické královně a požádat ji o azyl.

Nechtějí prý čekat, až do ulic znovu vyjdou radikálové.

Od chvíle, kdy se začala vyostřovat situace na Šluknovsku, mají přerovští Romové po klidu. Důvodů ke stěhování prý mají dost. Městem prošli v minulých letech hned dvakrát radikálové – poprvé v dubnu roku 2009, kdy přerostl pochod asi sedmi stovek extremistů v pouliční bitku, podruhé loni v červnu. Tehdy se policii podařilo situaci zvládnout.

„Stupňuje se to, tak na co máme čekat? Máme obavy o sebe i o děti a nechceme riskovat občanskou válku. Nebojíme se skinů, ty jejich pochody jsou ohlášené, ale toho, že jednou vyjdou do ulic lidi v Přerově. Těch problémů už je tu dost,“ řekl čtyřicetiletý Rom z Husovy ulice, který si ale přál zůstat v anonymitě.

Jeho rodina se nedávno přestěhovala ze Škodovy ulice, bydlí v zatepleném třípokojovém bytě a nouzí rozhodně netrpí.

„Pořád jsem sice ještě od sociálky nedostal příspěvek na bydlení, ale o to mi vůbec nejde. Chci v Anglii normálně pracovat jako každý člověk. Tady o šanci nezavadím, možnosti tu nejsou,“ pokrčil rameny.

Z Přerova by mělo odejít pět až šest rodin, některé už si vyřizují pasy a shánějí práci. Většina z nich se ale o stěhování nechce bavit. Důvod? „Nejsme sami, odcházejí i naši lidé z Olomouce, Karviné nebo ze Vsetína,“ přiznali pouze.

O stěhování už ví i organizace Člověk v tísni, která působí v sociálně vyloučených lokalitách.

„Řada z nich má obavy, protože nálady ve společnosti jsou čím dál více napjaté. Ve Velké Británii navíc žije řada Romů, kteří jsou úspěšní a daří se jim,“ vysvětlil Richard Kořínek z olomoucké pobočky organizace Člověk v tísni.

„Ne všichni seženou práci, jsou i tací, kteří se vrátí domů. Možnost vyzkoušet to někde jinde je ale přirozená potřeba každého člověka. Chápu to za situace, kdy to doma za moc nestojí,“ poznamenal. Podle něj je migrace přirozeným trendem romských rodin.

Padala jim zeď bytu, v Anglii se jim prý daří

Čtyři rodiny odešly ze Škodovy ulice v Přerově jen pár měsíců po prvním pochodu radikálů v dubnu roku 2009.

Například manželé Bogolovi, o nichž už informoval Přerovský deník, změnili adresu kvůli tomu, že se majiteli objektů ve Škodově ulici dlouho nepodařilo zajistit náhradní bydlení. Jedna zeď domu, ve kterém žili, se dokonce zřítila.

„Těch důvodů, proč odcházejí, je několik. Hlavním je obava ze stupňujících se projevů rasismu. Pochody radikálů vyvolaly v místních lidech strach,“ komentoval to tehdy Milan Klempár z nízkoprahového zařízení v Přerově.

Rodině Bogolových se teď prý v Anglii daří, dospělí si našli práci a děti studují.

Nespokojenost s vyplácením dávek

Podle informací z Úřadu práce není za odchodem Romů to, že by byli nespokojeni s vyplácením sociálních dávek. Podobné sociální škrty vedly v minulých letech k velké migraci Romů ze Slovenska do Čech a na Moravu.

„Nemáme informace, že by docházelo k nějakým protestům, i když se občas nějaký vyskytne,“ uvedl šéf přerovského Úřadu práce Michal Langoš.

Podle něj byly všem žadatelům doručeny sociální dávky do konce ledna.