Jaké jsou reakce přerovských politiků na to, co se na hejtmanství děje?

Většina z nich se k věci vyjadřuje velmi opatrně. Informací je totiž stále málo. Podstatné podle nich je, aby kvůli této kauze nebyl paralyzován chod hejtmanství. Teprve nedávno totiž rezignoval na svou funkci náměstek hejtmana a stranický kolega Jiřího Rozbořila Alois Mačák.

„Zatím nemám dostatek informací k tomu, abych mohl tuto věc jakkoliv hodnotit," reagoval přerovský primátor Vladimír Puchalský (SpP) s tím, že na strategické záměry města by ani zahájené trestní stíhání olomouckého hejtmana nemělo mít žádný vliv.

„Jednání o průmyslové zóně a dalších záměrech to určitě neohrozí," ujistil.

Opatrný na předčasné soudy je přerovský poslanec Josef Nekl (KSČM).

„Je to velmi citlivá věc a bude záležet na tom, co se vlastně nakonec prokáže," řekl.

„Například projekt strategické průmyslové zóny na bochořském letišti je věcí vlády. Tlak kraje na řešení dopravy by ale neměl polevit, ať už je ve funkci kdokoliv. Jako poslanec budu vládě připomínat, co slíbila," zdůraznil.

Obavy z toho, že by mohla mít kauza dopad na funkčnost Krajského úřadu v Olomouci, neskrývá přerovská senátorka Jitka Seitlová.

„Je důležité, aby celé dění nebylo na úkor funkčnosti kraje. Chystáme průmyslovou zónu i dálnici a zájmem koalice je, aby kraj naplno fungoval. Na hodnocení je brzy, zatím nemáme žádné konkrétní informace," konstatovala.

Jaké jsou reakce přerovských komunálních politiků?

Například radní Petr Vrána (ANO) má za to, že může kauza zamíchat kartami v krajských volbách.

„Je to poměrně vážné obvinění a pravděpodobně to bude mít i dopad na blížící se krajské volby. Jsem smutný z toho, ze náš kraj je v poslední době plný různých podezření na korupční pochybení bývalých a současných politiků. Potom se není čemu divit, že jsou občané z veřejného dění znechuceni a raději nechodí k volbám," řekl.

Podle zastupitele a přerovského lídra ODS Michala Záchy je situace stále nepřehledná.

„Policie dosud nesdělila žádné přesnější informace a při vší úctě, zprávy na internetu za ně nemohu považovat. Pokud to mám přenést směrem k Přerovu, není to dobře ani pro Přerov, ani pro celý kraj. Protože nedávno rezignoval náměstek pro dopravu Alois Mačák, a kdyby měl rezignovat ještě hejtman, na stabilizaci kraje to nepřidá," uvedl.

Radní Jiří Kohout (SpP) si ale myslí, že dopady této kauzy na Přerov jsou – a dlouhodobé.

„Určitě se to mohlo dotknout i našeho města. Naznačovaný způsob klientelismu mohl zjevně ovlivňovat také projekt digitalizace státní správy IOP 09, který v současné době šetří policie," soudí.

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY