„Mezi policisty je spousta těch, kteří se dobrovolných odběrů účastní pravidelně a někteří jich už mají za sebou více než stovku,“ shrnul šéf přerovského územního odboru Martin Lebduška.

On sám nepatří mezi žádné nováčky a krev už daroval devětaosmdesátkrát.

„Odhodlání pomoci druhým je nejčastější motiv, proč se těchto akcí účastníme. Policisté zasahují na místě dopravních nehod a setkávají se i s násilnou trestnou činností, takže vědí, jak je v takových situacích krev nenahraditelná,“ vysvětlil Lebduška.

Na hromadný odběr krve se podle něj ve středu dostavilo celkem třináct policistů.

„Je důležité ukázat, že policie není jen represivní složkou, ale dokáže druhým i pomoci,“ poznamenal další z policistů Jaroslav Kostelníček, který daroval krev vůbec poprvé.

Primář hematologicko-tranfúzního oddělení přerovské nemocnice Štefan Repovský si pomoci dobrovolníků váží.

„Bez krve se neobejde žádný obor medicíny, je zkrátka nenahraditelná. Nejvíce teď potřebujeme Rh negativní faktor, žádaná je zejména krevní skupina 0 minus. Ceníme si hlavně prvodárců, těch bychom ale potřebovali více,“ podotkl.

I když se medicína neustále vyvíjí a lékaři dnes dokáží s pomocí nejvyspělejší techniky léčit téměř vše, v oblasti dárcovství krve jsou prý stále odkázáni na pomoc dobrovolníků.