Piloti dopravních vrtulníků Mi-171 Š se na cvičení s názvem Etzion 2008 připravují na pouštní a prašné podmínky, které je čekají v příštím roce na bojové misi v Afhánistánu.

Vojáci už přitom museli zvládnout letos v září také výcvik ve vysokohorském terénu ve Francii. „Cílem cvičení je připravit osádky dopravních vrtulníků Mi-171 Š na jejich nasazení v Afghánistánu ve druhé polovině příštího roku. S průběhem a podmínkami výcviku se přímo v Negevské poušti seznámili tento týden náčelník generálního štábu Vlastimil Picek, velitel vzdušných sil Ladislav Minařík a velitel 23. vrtulníkové základny v Přerově,“ informovala mluvčí náčelníka generálního štábu Jana Růžičková.

Velitelé navštívili vojáky na základně izraelských vzdušných sil Ovda. „Izraelský velitel připomněl pomoc tehdejšího Československa Izraeli po druhé světové válce při vzniku samostatného státu, která probíhala nejen na politické úrovni, ale také ve formě dodávek vojenského materiálu, výcviku a přípravy pilotů, leteckých mechaniků, tankistů a dalších dobrovolníků z řad vznikajících ozbrojených sil nového státu,“ řekla Růžičková.

„Od počátku prosince jsme už zvládli na devět set letů, při nichž jsme nalétali přes 91 letových hodin“, shrnul průběh cvičení v Izraeli Petr Schvarz, který bude velet prvnímu kontingentu vrtulníkové jednotky v Afghánistánu. Vojáci podle jeho slov cvičili létání v poušti a prašném prostředí, a to jak ve dne, tak i v noci za použití brýlí pro noční vidění.

„Zaměřili jsme se i na taktiku letů, která je důležitá zejména pro plnění úkolů v Afghánistánu, kde hrozí napadení vrtulníků. Pokud mám létání v pouštních podmínkách k něčemu přirovnat, tak je to jako když couváte do garáže se zavřenýma očima. Prach a písek je všude a může zničit všechno,“ popsal náročné podmínky výcviku Schvarz.

Cenné rady poskytli přerovským pilotům izraelští instruktoři. „Byli překvapeni profesionalitou a přístupem českých pilotů k výcviku,“ řekla mluvčí Růžičková. Podle náčelníka generálního štábu Vlastimila Picka budou vojáci do mise vysláni až po splnění všech podmínek výcviku.

„A to včetně nalétaného počtu hodin na modernizovaných vrtulnících,“ uvedl Picek. Piloti z přerovské vrtulníkové základny se do republiky vrátí zítra. Tři dopravní vrtulníky Mi-171 přitom přepraví do země letoun An-124.