„Přerované loni nejčastěji ztráceli peněženky s doklady, ale také svazky klíčů, mobilní telefony, občanské a řidičské průkazy, platební karty, evropské průkazy zdravotního pojištění či věrnostní karty,“ vyjmenovala Iveta Zapletalová z přerovského magistrátu, která má tuto agendu na starosti.

Nouze nebyla ani o některé kuriózní nálezy - někdo tak určitě postrádá třeba kufr s nástroji pro kadeřníky, křovinořez nebo dětský kočárek. Všechny nálezy lidé najdou na webových stránkách města, a to včetně fotografií.

„Ztracené předměty k nám nejčastěji donesou občané, kteří je najdou, ale i policisté nebo zaměstnanci Českých drah. Hodně využívaná je také schránka pro ztráty a nálezy, která se nachází na náměstí T. G. Masaryka 1 - v průchodu vedoucímu k městské policii,“ přiblížila vedoucí oddělení vnitřních služeb Fanka Vrbová.

Ilustrační foto.
Po přeložce silnice na Bochoř začnou jezdit auta v pondělí

Nalezené věci pracovníci magistrátu uloží do skladu, kde čekají tři roky na své majitele. Pokud se o ně nikdo nepřihlásí, schází se komise, která určí, co s nimi - nehodnotné věci putují na likvidaci, ty hodnotnější do bazaru.

I když vypadá celý systém jednoduše, přesto řeší úřad i jeden zapeklitý oříšek, a to už od roku 2018. Tehdy byla ve špinavém látkovém pytlíku nalezena hromada euromincí v celkové hodnotě 14,79 Eur.

„Nutno podotknout, že se jedná o kovové mince hodnoty 0,01, 0,02 a 0,05 Eura. Několikrát jsme v pracovní skupině ztrát a nálezů řešili, co s nimi. Oslovili jsme i Českou národní banku, která nám odmítla ve věci poskytnout informace. Obrátili jsme se i na směnárny v Přerově, zda by tyto drobné mince směnily - a také neúspěšně,“ popsala osud kuriózního nálezu Zapletálková. Peníze nikdo nesešrotuje, k likvidaci jít nemohou - a tak se hledá další uplatnění.

Ilustrační foto
Zdražení piva? Podle hospodských v Přerově přišlo v nejméně vhodnou dobu

Nálezy z loňského roku patří k těm méně početným. Přispěl k tomu i fakt, že pokud lidé něco najdou, nebo naopak postrádají, obracejí se čím dál častěji na sociální sítě, takže se věci do úředních záznamů vůbec nedostanou. V roce 2022 evidoval přerovský magistrát 247 nálezů a v roce 2021 jich bylo 245.