Nespokojení lékaři upozorňují zejména na špatné platové podmínky a množství přesčasové práce, ale i na neefektivní systém dalšího vzdělávání. Pro odchod se rozhodli i někteří doktoři v Přerově. „Výpovědi se skutečně podepisují, posíláme je do Prahy,“ potvrdil předseda odborového klubu lékařů při přerovské nemocnici Jiří Hadwiger.

Odcházející doktoři neposílají výpovědi přímo svému zaměstnavateli, ale na odborovou centrálu, která je bude nemocnicím předávat sama. Zdravotnická zařízení proto ani nemohou přesně vědět, co je od příštího roku čeká.

„Vzhledem k tomu, že případné výpovědi nejsou podávány přímo k rukám zaměstnavatele, ale prostřednictvím centrálního vedení Lékařského odborového klubu, nejsou počty lékařů, ani rozsah odborností, kterých by se výpovědi měly týkat, stále jasné. Přesný počet lékařů se nemocnice dozví ke konci letošního roku,“ vysvětlila Hana Szotkowská, mluvčí holdingu Agel, pod nějž spadá i Středomoravská nemocniční, a tedy i nemocnice v Přerově, Prostějově a Šternberku.

Nárůst mezd ze strany Agelu?

Odboráři jednali s ředitelstvím nemocnic. To v kolektivní smlouvě přislíbilo mírné zvyšování mezd.

„Nárůst mezd v příštím roce mohu potvrdit,“ řekla mluvčí Agelu, která však bližší informace s ohledem na stále probíhající jednání poskytnout nemohla. Podle informací z lékařských kruhů však jde jen o velmi malé navýšení.

„Je to jen drobná, řekl bych kosmetická úprava. Rozhodnutí lékařů, kteří se rozhodli odejít, to ovlivnit nemůže,“ komentoval Hadwiger.

O kolik vzroste počet výpovědí?

Další z doktorů pro Přerovský deník uvedl, že slibované navýšení nemá být rozhodně tak velké, jak si někdy veřejnost myslí. „Nejde o žádné násobky platu a nejde ani o desítky procent,“ upřesnil lékař.

Někteří lékaři upozorňují na nepřehlednou situaci, v níž na ně vedení nemocnic vyvíjí nepřiměřený tlak nebo slibuje nemožné. Pro mnohé může být právě toto důvodem k odchodu.

„Já jsem původně odcházet nechtěl, ale po dezinformacích ze strany vedení o výpovědi vážně uvažuji,“ podotkl jeden z lékařů Nemocnice Přerov. Že výpovědi podepisují i lékaři, kteří se původně k výzvě nepřipojili, potvrzuje i odborová centrála.

„V mnoha nemocnicích očekáváme ještě výrazný nárůst počtu výpovědí,“ zmínil předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel.

Zapeklitá situace na Vysočině a Pardubicku

Zatím je nejhorší situace na Vysočině, kde výpovědi podepsalo 80 procent lékařů. V Pardubicích, kde hodlá odejít z nemocnice 60 procent doktorů, se zdravotníků zastalo i vedení města a kraje. Primátorka, hejtman, radní a ředitelé pěti nemocnic zaslali ministru zdravotnictví otevřený dopis, v němž upozorňují, že v případě odchodu lékařů nebude v Pardubickém kraji možné zajistit ani akutní zdravotnickou péči.