Expozice Přerovska patřila tradičně k těm vyhledávaným. Stánek přitáhl pozornost kolemjdoucích soškou mamuta, která je typickou připomínkou pravěkého osídlení a slavných archeologických nálezů v Předmostí.

„Přál bych si, abychom právě tady na veletrhu mohli v budoucnu ještě více poukázat na naši slavnou minulost a představili návštěvníkům také projekt nového zábavního areálu Mamutov, který hodláme ve městě vybudovat,“ řekl přerovský primátor Jiří Lajtoch (ČSSD).

Podle pracovnice cestovního ruchu magistrátu Pavly Roubalíkové byl letos právě odkaz na minulost největší a nejžádanější atraktivitou stánku Střední Moravy.

„Lidé se zajímali třeba o historii přerovské železnice a líbily se jim zejména dobové snímky Severní dráhy císaře Ferdinanda, které se staly součástí přerovského kalendáře na rok 2012,“ poznamenala.

S velkým úspěchem se setkaly také dvě knižní publikace „Svědkové minulosti“, které vzešly z pera kojetínského starosty Jiřího Šírka. Ty zavedly čtenáře do minulosti střední Hané a provedly je významnými i téměř zapomenutými památkami tohoto kraje.

„V prvním díle knihy jsem se věnoval čistě církevním stavbám. Ve druhé části jsem se zaměřil i na další neméně významné objekty. Jsem rád, že se mi podařilo poukázat i na to, že jsou některé pamětihodnosti v žalostném stavu. I díky těmto připomínkám se pomalu daří je postupně opravovat,“ podotkl Jiří Šírek.

Lidé si pochvalovali i mapy

Návštěvníci Regiontouru ocenili i nové mapy, které je provedly atraktivní cyklostezkou Bečva a poukázaly na krásy Moravské brány.

„Přijel jsem z jižních Čech, konkrétně z obce Slavonice, a právě střední Morava mě zaujala. Rozhodl jsem se tady navázat kontakt, protože bych rád, aby lidé třeba z Přerovska přijeli poznat náš malebný kraj – a zároveň bych chtěl lidem z jihu Čech doporučit, aby si tuto část republiky buď pěšky prošli, nebo projeli na kole. Mě osobně velmi oslovila a jsem si jistý, že se právě tady dohodnu na vzájemné spolupráci,“ uvedl jeden z návštěvníků Pavel Mikula.(lech, pu)