Důvodem je námitka podjatosti, kterou podala exekutorka vůči soudci, jenž má kauzu na starosti. Studená je obžalována ze zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinnosti v řízení o konkurzu.

V námitce podjatosti exekutorka uvádí, že má soudce vazbu na kauzu z minulosti, která s obžalovanou nepřímo souvisela. Soudce Jiří Barbořík ve věci rozhodne ještě tento týden.

Obžaloba viní přerovskou soudní exekutorku ze zneužití pravomoci veřejného činitele a porušení povinnosti v řízení o konkurzu, za což jí hrozí trest odnětí svobody od šesti měsíců do tří let. Projednávání celého případu bylo z rozhodnutí Krajského státního zastupitelství v Ostravě odňato přerovským žalobcům a postoupeno do Nového Jičína.

„Exekutorka měla v době od srpna roku 2005 do ledna 2007 v souvislosti exekucí, kterou vedla proti obchodní společnosti WTA Finance Consulting v Praze, odmítnout vydat správkyni konkurzní podstaty finanční prostředky ve výši 2,5 milionu korun. A to i přes výzvy a urgence konkurzního soudu, správkyně konkurzní podstaty a uložení pořádkové pokuty soudem,“ shrnul podstatu žalobce Okresního státního zastupitelství v Novém Jičíně Vladimír Krejčíř.

Obžalovaná Jitka Studená se však hájí: „Trvám na tom, že jsem se nedopustila žádného protiprávního jednání. Uvedené peníze jsem si neponechala, ale vydala je v roce 2006 správkyni konkurzní podstaty a do dnešního dne s ní kvůli tomu vedu spor,“ uvedla Studená.

Přerovský soudce Jiří Barbořík tvrdí, že odročil hlavní líčení na neurčito, aby mohl o námitce podjatosti v klidu rozhodnout. „Námitka exekutorky se týká toho, že jsem v příbuzenském poměru s doktorkou Květoslavou Krylovou, která byla v roce 1996 odsouzena přerovským soudem za úplatek bývalému manželovi obžalované exekutorky Karlu Studenému,“ vysvětlil Barbořík.

Soudce chce o námitce podjatosti rozhodnout co nejdříve. Proč podala námitku podjatosti vůči přerovskému soudu, vysvětluje Studená mimo jiné i svými vazbami na zdejší justici z minulosti. „Od samého počátku jsem navrhovala, aby se tato věc nesoudila v Přerově. Je to i proto, že jsem zde dvanáct let působila jako státní zástupkyně a pak také u policie v Přerově,“ podotkla dále.

ČTĚTE VÍCE:

Exekutorka půjde před soud