Malý kříženec se prý několikrát objevil v Přerově. Vždy, když ho ale pracovníci útulku společně se strážníky začali chytat, dal se na útěk a zmizel neznámo kam. Více majitelů se ale po silvestrovské noci, kdy zvířata vyděsily petardy, po svých čtyřnohých miláčcích neshánělo.

„V současné době u nás máme patnáct psů, což je více než obvykle. Mnohem horší to ale bylo těsně před svátky, kdy jsme měli přeplněnou kapacitu a taky několik štěňat. V útulku skončily celé dva vrhy, zcela cíleně vyhozené. Štěňátka se naštěstí těsně před Vánocemi rychle dostala k novým majitelům,“ přiblížila vedoucí útulku Soňa Hynčicová.

Podle ní jsou nyní v městském zařízení převážně kříženci psů nejrůznějšího věku, ale kromě toho i dva zlatí retrievři.

„Lidé se v poslední době zbavují hlavně starších zvířat, která mají zdravotní problémy. Nemají čas a ani chuť se o ně starat,“ řekla. I z toho důvodu jsou kotce v útulku plně obsazené a někteří psi jsou umístěni i v těch venkovních.

Útulek pro zvířata dr. Matinové poskytuje azyl psům a kočkám více než dvanáct let a jen v loňském roce zde bylo umístěno na 172 zvířat.

„Je to přibližně stejné jako předloni. Nezodpovědným majitelům sice vysvětlujeme, že podle zákona je opuštění zvířete s úmyslem se ho zbavit trestným činem, ale stejně to nepomáhá. Snaží se najít jakékoliv výmluvy pro to, aby se svého psa zbavili,“ uzavřela.