Daňový propad sice neohrozí žádnou z velkých investic, šetřit se ale musí doslova na všem. Už teď je třeba jisté, že se oddálí některé stavby.

„Daňový propad činí téměř 70 milionů korun. Rada města se proto na svém posledním zasedání zabývala tím, do jaké míry tento výpadek prostředků ovlivní rozpočet. Úspory nyní musí hledat všechny odbory přerovského magistrátu,“ uvedl jeho mluvčí Bohuslav Přidal.

Podle aktuálních informací, které zveřejnilo ministerstvo financí, se dá očekávat propad v rozpětí od 12 do 18 procent oproti skutečnému plnění roku 2008. „Odhad v případě města Přerov je zhruba 15 procent, což představuje částku 69 milionů,“ nastínil Přidal.

Chybějící miliony v městské kase by neměly ohrozit žádnou z velkých investic, se kterými se dlouhodobě počítá. Například stavbu Tyršova mostu. „Financování Tyršova mostu bude schváleno na nejbližším jednání městského zastupitelstva v září,“ informovala vedoucí oddělení rozpočtu Eva Řezáčová z finančního odboru přerovského magistrátu.

Šetřit se ale pravděpodobně bude na menších investičních akcích. „Primátor města už se obrátil na jednotlivé odbory, aby nalezly úspory. Pokud to bude možné, přesunou se některé akce do příštího roku,“ řekla vedoucí oddělení rozpočtu.

Sáhnout hlouběji do kapsy si bude muset například odbor rozvoje magistrátu, který měl v plánu velký objem investic. Jeho šéf Pavel Gala už má představu, jak rezort ušetří.

„Hledáme úspory, kde se dá. Na projektových dokumentacích můžeme ušetřit zhruba 1, 3 miliony korun. Odložit se bude muset také stavba dvou parkovišť, a to v ulici Interbrigadistů a Bohuslava Němce. Náklady na obě tyto akce byly vyčísleny na 1 milion 400 tisíc korun,“ upřesnil Gala.

Škrty se ale nijak nedotknou právě probíhajících oprav silnic ve městě. Všech čtrnáct komunikací se zaskví v novotě už koncem měsíce.