Hygienici podali žádost o toto výjimečné opatření, kterou schválilo ministerstvo zdravotnictví spolu s hlavním hygienikem.

V Přerově se od počátku září do dnešního dne objevilo čtrnáct případů žloutenky typu A – z toho sedm nakažených je právě ze ZŠ B. Němcové, již navštěvují převážně romské děti ze sociálně vyloučených lokalit. Další se objevily i u dětí předškolního věku v sociálních ubytovnách.

„Vyhodnotila jsem situaci a podala žádost o mimořádné očkování na této škole, které se týká nejen žáků, ale i učitelů a zaměstnanců. Měli jsme zde sedm akutních hepatitid a je nutné zabránit dalšímu šíření tohoto onemocnění," uvedla přerovská epidemioložka Eva Bernardová.

Očkovací látka je podle ní distribuována mezi lékaře.

„Rodiče už byli prostřednictvím školy informováni, aby jejich děti podstoupily očkování u svého praktického lékaře. Opatření se týká pouze této školy, na ZŠ Želatovská, kde se objevil jediný případ, podobné opatření nezvažujeme," upřesnila.

Zvýšený úklid a ve třídách gely

Na Základní škole B. Němcové platí už několik týdnů přísná hygienická opatření.

„Máme zvýšený úklid, opakovaně se vytírají chodby, čistí umyvadla a kohoutky. Děti používají papírové ručníky, ve třídách jsou dezinfekční gely," popsala už dříve ředitelka školy Ilona Bočinská.

Zájem o očkování proti žloutence typu A, tedy nemoci špinavých rukou, v Přerově výrazně vzrostl.

Naočkovat své děti proti této nemoci chtějí preventivně i ostatní rodiče.

„Imunitní odpověď na očkovací vakcínu je zpravidla za jeden až dva týdny," uzavřela přerovská epidemioložka.