„Policie požádala město o součinnost při vyšetřování, zatím ale nevíme, čeho se přesně týká. Máme odevzdat kopie majetkových přiznání všech členů rady města za současné i minulé období, zpracovat přehled sponzorských darů, přijatých městem, a to od 1. ledna 2008 do 31. 12. 2010 a také seznam darů na městem sponzorované akce,“ shrnul mluvčí přerovského magistrátu Bohuslav Přidal.

Protikorupční útvar ale zajímají i kompletní zápisy a usnesení některých schůzí Rady města, jednání investiční komise a městského zastupitelstva.

„Požaduje také zpracování přehledu všech veřejných zakázek na stavební práce, zadané městem, a to od ledna 2006 až do současnosti,“ řekl Přidal. Podle něj už začali pracovníci magistrátu shromaždovat veškeré materiály, o které je policie požádala.

Mluvčí protikorupčního útvaru policie Roman Skřepek se k šetření na radnici v Přerově nechtěl blíže vyjadřovat.

„Během vyšetřování informace o jeho charakteru neposkytujeme. Věc tedy nebudeme komentovat,“ řekl Skřepek.

Spekuluje se o možnosti udání

Přerovský primátor Jiří Lajtoch (ČSSD) netuší, proč se o město kriminálka zajímá. „Nemám ponětí, o co se jedná, ale pravděpodobně to vzniklo na základě nějakého udání,“ konstatoval pouze primátor.

Loni se zajímali o Domov pro seniory

Kriminalisté se už loni v listopadu zajímali o několik let starou zakázku na stavbu Domova pro seniory, na jejíž předražení kvůli vícepracím v minulosti upozorňovala opozice.

„Na úřad přišli dva pánové a požádali nás o dokumentaci ke stavbě Domova pro seniory. Zavedli jsme je ke kolegovi Jiřímu Rabovi z odboru rozvoje, který má k dispozici veškerou dokumentaci a on jim balíky předal. Vysvětlili nám, že věc šetří na základě podaného podnětu,“ popsal tehdy tajemník přerovského magistrátu Jiří Bakalík.

Zbudování domova pro seniory v Přerově bylo jednou z největších investic předchozího volebního období. Stavba byla slavnostně otevřena v září roku 2008. Ještě před tím, než se ale do objektu začali stěhovat první senioři, upozorňovala opozice na neustálé prodražování stavby. Původní náklady byly vyčísleny na 139 milionů, kvůli vícepracím se ale zvýšily až na 167 milionů.

Co tomu říkají zastupitelé?

A jak nyní reagují zastupitelé na skutečnost, že se o Přerov zajímá kriminálka?

„Nemám dost informací, takže na to nyní neumím reagovat. Možná to ale souvisí s veřejnými zakázkami města. Kruh volného a téměř jednostranného zadávání zakázek se pravděpodobně uzavírá a orgány činné v trestním řízení zřejmě narazily na podezřelé věci, které je potřeba vyhledat, vyšetřit a prokázat,“ komentoval to opoziční zastupitel Vladimír Puchalský. (SpP).

„Asi se na městě něco děje, ale zatím nevíme, z které strany fouká vítr. Za některými věcmi z minulosti však stále visí otazník,“ řekl zastupitel Ladislav Mlčák (KSČM), který je členem rozvojové a investiční komise města. Podle něj komise i v současné době naráží na stavby, které doplácejí na nedokonale zpracované projekty.

Radního Michala Záchu (ODS) informace o zahájení šetření překvapila. „Je to pro mě novum, ale jako nový člen městské rady nemám s majetkovým přiznáním žádný problém,“ uzavřel.