Průvod masek, v čele s medvědem, obcházejí obec dům od domu. Za doprovodu muzikantů si medvěd zatancuje s hospodyňkami, které mají pro družinu připravené různé pochutiny, zejména domácí koblihy. Nesmí chybět také domácí pálenka.

Součástí masopustní zábavy je tradiční pochovávání basy, to je spojené s ukončením období půstu. Podle zvyku se basa nebo její imitace vynese na nosítkách ven a pohřbí na znamení, že si na ni v následujícím období nikdo nezahraje. Lidé věřili, že pokud budou o masopustu tancovat přes půlnoc, objeví se mezi nimi ďábel, často jako cizinec v zeleném kabátě.

Masopustní průvody na Přerovsku

Předávání masopustního práva proběhne před radnicí na Masarykově náměstí v Přerově 18. února v 9.15 hodin. O hudební doprovod se postará cimbálová skupina Okybača.

V Lobodicích se do ulic vydá medvěd se svojí družinou již 11. února. Sraz je naplánovaný na 9.30 hodin před obecním úřadem. Poté se masky vydají napříč vesnicí. Průvod bude ukončen ve 13 hodin u školky.

V Kojetíně se mohou místní na masopustní průvod těšit 25. února, začátek akce je naplánovaný na 9.30 hodin u místní sokolovny, poté se průvod vydá k náměstí, kde od 11 hodin starosta předá ostatkové právo. Akce bude oficiálně ukončena ve tři hodiny odpoledne, ve 20 hodin na ni pak naváže Hasičský bál s tradičním pochováním basy.

Ve Veselíčku bude obcházet medvěd se svojí družinou masek 25. února. Během obchůzky se bude také vynášet Moréna.

O masopustní průvod nepřijdou ani v Tučíně. Sraz masek je naplánovaný v 8.45 hodin u obecního úřadu. Ve 20 hodin pak začne v budově obecního úřadu program, jehož součástí bude smuteční trachta s obřadem a pochování basy s lidovým soudem.

V Dřevohosticích si vodění medvěda vzal pod záštitu Sbor dobrovolných hasičů. Program je rozplánovaný na více dní. 25. února proběhne tradiční pochod obcí v maskách. Na 26. února je naplánovaný dětský karneval. Poslední únorový den bude připravený program, jehož součástí bude tradiční pochovávání basy a divadlo. (job)