„Dosud jsme nezaznamenali pozitivní cestovatelskou anamnézu a nepotvrdilo se žádné podezření na tuto nákazu. Provedené testy nic takového v předběžné fázi neukazují,“ uvedla krajská epidemioložka Růžena Haliřová.

Lidé jsou ale podle ní vystrašení a chtějí své problémy konzultovat s odborníky.

„Telefonovala nám třeba paní, která dlouhodobě trpí průjmy. Pokud není ve stolici krev, není důvod se znepokojovat. Radíme pro jistotu všem, ať tyto případy konzultují s lékaři. Někdy je na vině jen dietní chyba nebo jiná nemoc infekčního rázu,“ dodala.

V Přerově je situace klidná

„Máme pokyny, jak v případě podezření na nákazu postupovat. Žádný případ dosud nikdo nehlásil,“ shrnula přerovská epidemioložka Kateřina Janušová. Ta radí, že se vždy vyplatí dodržovat základní hygienické návyky, tedy mýt si často ruce – a to zejména před jídlem či po návštěvě toalet.

„Když budou lidé zpracovávat zeleninu, stačí ji oškrábat a pořádně umýt. Není nutné zbytečně panikařit,“ řekla hygienička. Hygienici také uklidňují, že se lidé nemusejí obávat vycestovat do Německa.

„Zatím nebylo vydáno žádné opatření,“ podotkla.

Na výsledky čeká 7 lidí

V Česku ve čtvrtek přibyla další podezření na nákazu krvácivým průjmem a aktuálně teď čeká na výsledky sedm lidí. „Celkem Česko od počátku epidemie zaznamenalo deset případů,“ řekl ČTK hlavní hygienik Michael Vít.

V první várce vyšetřila Národní referenční laboratoř tři vzorky, z nichž u americké turistky testy nákazu potvrdily. U dalších dvou – u muže z jižní Moravy a starší pacientky z Hradce Králové ji naopak vyloučily. V tuto chvíli laboratoř vyšetřuje tři vzorky a další čtyři by měla dostat.

„Laboratoř zkoumá vzorek z Liberce a dva z Olomouce. Po jednom vzorku přijde z Liberce a Trutnova a dva z Českých Budějovic,“ upřesnil Vít.

Jak se vlastně šíří?

Podle původních zpráv měly být zdrojem nákazy na severu Německa, kde je centrum epidemie, salátové okurky, dovezené z Německa. Testy ale podle německých úřadů nebezpečnou bakterii E. coli nepotvrdily. Také v Česku testy vyloučily, že by španělské biookurky obsahovaly jedovatou bakterii.

„Podle toho, jak zvláštním způsobem se nákaza šíří, to vypadá, že vše může být úplně jinak. Začíná se to nepodobat tomu, že se nemoc šíří z jídla,“ zhodnotil přerovský praktický lékař Michal Chromec. Ten prý v ordinaci zaznamenal několik virových zánětů střev, které se projevují průjmy a zvracením. „Jedná se ale o obyčejný průběh, nic zvláštního,“ uzavřel.

Přerovský deník|Propagujte i svojí stránku