„Chřipkovou epidemii na Přerovsku zatím nemáme, ale vysoká je nemocnost u dětí do pěti let. Na sto tisíc obyvatel připadne v této věkové kategorii na 4 147 nakažených. Nejvíce marodů je mezi malými, kolektivizovanými dětmi, které ještě nemají vyvinutou imunitu, se slabšími hygienickými návyky,“ shrnula přerovská epidemioložka Eva Bernardová.

Marodů přibylo i mezi školáky ve věku od šesti do čtrnácti let. Těch je 1 852.

Situace v ordinacích přerovských lékařů v tuto chvíli není nijak dramatická.

„Spíše než klasická chřipka sužovaly malé děti v poslední době střevní potíže. U některých to začalo střevní chřipkou, a pak přešlo na respirační virózy. Komplikace u pacientů jsme dosud nezaznamenali,“ vylíčila dětská lékařka Dagmar Hlavičková.

Podle praktického lékaře Michala Chromce nahrává šíření bacilů i počasí.

„Klasickou chřipku jsem zatím v ordinaci neviděl, ale je spousta katarů horních cest dýchacích. Nejhorší jsou teploty kolem nuly - kdyby začalo mrznout, je naděje, že to pomine,“ zhodnotil.

Pomáhá očkování?

Jistotou často není ani očkování proti chřipce.

„Když se výrobce vakcíny strefí do kmene chřipky, tak může očkování pomoci. Počet neočkovaných pacientů, kteří přišli s virózami, je ale stejný jako s těmi očkovanými,“ shrnul.

Přerovská nemocnice už z důvodu nárůstu respiračních chorob zakázala návštěvy na oddělení Léčebně dlouhodobě nemocných.

„Jde o preventivní opatření, jehož platnost bude ukončena neprodleně po zlepšení epidemiologické situace. Věříme, že v krátké době bude kontakt s pacienty opět možný v neomezeném rozsahu. Případná nutná návštěva je tedy možná pouze po předchozí domluvě s ošetřujícím lékařem,“ uzavřela mluvčí přerovské nemocnice Radka Miloševská.