Volební komise v Přerově hlásily po prvním dnu účast kolem 40 procent, někde ale dosáhla až padesáti procent.

Lidé v Přerově stáli u volebních místností fronty už před jejich otevřením. 

„Účast bývá vždy největší v první hodině po otevření místnosti a ve večerních hodinách už slábne. Druhý den už bývá tradičně nižší,“ řekl Martin Čechál, místopředseda volební komise okrsku číslo 27, pod který spadají třeba Havlíčkova, Husova ulice nebo náměstí Svobody.

Volební místnost ve Smetanově ulici v Přerově, 8. října 2021
Přerovští Romové: Koho volit? Babiš je taky jen člověk

Lidé měli většinou jasno v tom, koho by chtěli vidět v Poslanecké sněmovně. Mnozí také považují letošní volby za zlomové.

„Byla jsem jasně rozhodnutá, žádné dlouhé přemýšlení u mě nebylo. Chci určitě změnu,“ řekla Milena Zbořilová, která přišla volit do okrsku ve Smetanově ulici.

„Letošní volby budou mimořádné, protože se podle mě rozhoduje o osudu naší republiky. Každý by k tomu měl přistupovat velice vážně a zodpovědně, především mladí lidé. Tu důležitost bych přirovnal k roku 1948 nebo 1968,“ vyjádřil svůj názor její manžel, Rostislav Zbořil.

Volby táhly v prvních hodinách především seniory, mladých lidí bylo výrazně méně.

„Mám jen jednu možnost, komu dát svůj hlas. Volby ale nemůžou změnit nic, protože když se tam dostane jeden člověk, tak ho ti ostatní umlátí čepicemi,“ řekla třeba Kateřina Nitschová, která přišla volit do okrsku v budově Vysoké školy logistiky v Palackého ulici.

„Neměl jsem těžkou volbu. Pokud bude dostatek voličů pro stranu, které jsem dal hlas, může se něco změnit k lepšímu. Razantní změnu ale nečekám,“ řekl Marek Foukal.

Volby 2021: jak volit, jak kroužkovat...

O voličské průkazy byl zájem

Lidé, kteří nemohou volit v okrsku, ve kterém jsou zapsaní, měli letos velký zájem o vydání voličských průkazů.

„Vydali jsme jich na 497, což je určitě více, než při minulých volbách. O volby do Poslanecké sněmovny bývá ale tradičně větší zájem,“ řekl Pavel Šlesinger z přerovského magistrátu, který má ve městě na starosti volby.

Podle něj proběhly přípravy na náročné klání bez větších zádrhelů a ani s distribucí hlasovacích lístků do schránek nebyly problémy. Všichni obyvatelé Přerova je dostali včas.

„Výsledky z prvních okrsků odhadujeme v sobotu 9. října kolem půl čtvrté odpoledne, ty poslední budou podle mého odhadu sečteny kolem šesté večer. Je to i proto, že účast bývá při sněmovních volbách vždy vyšší a sčítání trochu zpomalí kroužkování hlasů,“ dodal.

Do voleb jdou Jurečka i Vrána

O křesla v Poslanecké sněmovně se letos utkají i zástupci z Přerovska. Na předních místech krajských kandidátek jsou ostřílení političtí matadoři i nováčci – z hnutí ANO se bude snažit uspět přerovský radní Petr Vrána, který je na kandidátce čtvrtý a z deváté pozice startuje zastupitel z hnutí ANO Vladimír Lichnovský.

Koalice Spolu, kterou tvoří ODS, KDU-ČSL a TOP 09, má v první desítce dva kandidáty z Přerovska.

Poslanecké křeslo bude obhajovat šéf lidovců Marian Jurečka, který je jedničkou krajské kandidátky, na osmé pozici je pak náměstek přerovského primátora Petr Kouba z ODS, který má na starosti školství a sociální oblast. Patnáctkou na kandidátce Koalice Spolu je lékař záchranky Tomáš Kocourek, který kandidoval loni na podzim za Přerovsko do Senátu.

Svá želízka v ohni mají v Přerově i Piráti a Starostové. Z „bramborové“ čtvrté pozice na krajské kandidátce startuje ve volbách marketingový manažer Jaromír Horký, osmé místo má manažer kultury Městského domu a pořadatel hudebních festivalů v Přerově Pavel Ondrůj, který je i v městském zastupitelstvu.

Místní referendum v Tovačově, lidé rozhodují o rozšíření těžba štěrkopísku. 8. října 2021
Referendum v Tovačově přitáhlo davy, platné je už po prvním dnu

ČSSD vyslala do boje o křeslo v Poslanecké sněmovně dlouholetého komunálního politika z Lipníku nad Bečvou Pavla Šoltyse, který byl v minulosti náměstkem hejtmana.

Na krajské kandidátce má třetí pozici. KSČM reprezentuje na čtvrtém místě Věra Vránová, přerovská zastupitelka a vysokoškolská pedagožka. Osmý na kandidátce komunistů je dětský a poradenský psycholog z Hranic Miroslav Raindl, desátý lékař Ivan Sumara.

Za Svobodu a přímou demokracie (SPD) se za Přerovsko pokusí uspět ve volbách Dan Chromec, zdravotník a krajský zastupitel, který je na kandidátce třetí. Sedmičkou SPD je Martin Malášek z Hranic, který pracuje v sociálních službách.

Uskupení Trikolóra Svobodní Soukromníci reprezentuje přerovský zastupitel František Jan Hrabina. Na krajské kandidátce má čtvrtou pozici. Nováček sněmovních voleb - Přísaha - nemá na Přerovsku výraznějšího kandidáta.

V Olomouckém kraji podalo kandidátní listinu do podzimních voleb do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky celkem dvacet politických stran, politických hnutí či koalic.

Lídři některých stran kandidujících v Olomouckém kraji ve volbách do Poslanecké sněmovny 2021. Ilustrační koláž
Jurečka, Okleštěk, Müller? Velitel, nebo troll? Koho můžete poslat do parlamentu

Před čtyřmi lety dominovalo ANO

Absolutním vítězem minulých sněmovních voleb na Přerovsku bylo hnutí ANO se 33,35%. Úspěch ale slavilo i hnutí SPD Tomia Okamury, které skončilo na druhém místě se ziskem 13,94%.

Třetí KDU-ČSL dosáhla na Přerovsku podpory 9,88% voličů, komunisté byli čtvrtí s 9,25% a ODS pátá s 8,74%. Piráti získali na 7,11%.

Sněmovní volby v říjnu 2017 poznamenal obrovský debakl ČSSD - tuto tradiční stranu na Přerovsku podpořilo jen 6,78% voličů.

Křeslo ve Sněmovně získal v roce 2017 Petr Vrána z hnutí ANO, který byl dvojkou na kandidátce v Olomouckém kraji, a pak Marian Jurečka, lídr KDU-ČSL.

Hnutí ANO se stalo během minulých sněmovních voleb vítězem ve všech městech na Přerovsku - v Přerově, Hranicích, Lipníku, Kojetíně i Tovačově.