„Strnad malinký žije v severské tundře a jen velmi vzácně a výjimečně se zatoulá do střední Evropy. Je mnohem menší než náš vrabec a velmi se podobá samici Strnada rákosního," uvedl místopředseda Moravského ornitologického spolku Jiří šafránek. Pozorování ornitologů uniká tento opeřenec zejména proto, že žije velmi nenápadně v nízkých porostech trav a křovin.

Pro ornitology je to jedinečná šance zpozorovat tuto raritu alespoň jednou za život. Obec Citov je tak v těchto dnech doslova v obležení ornitologů z nejrůznějších koutů nejen naší republiky, ale i Slovenska, protože nikdo z odborníků netuší, kdy a jestli vůbec se u nás ještě objeví.

Pozorovatelé si vedou přesné záznamy o tom, kolik druhů ptáků za svůj život i v daném roce viděli. Někteří z nich se pravidelně zapojují do soutěže v pozorování ptáků v České republice a v západním Palearktu. „Letos je zatím nejlepším pozorovatelem ptáků v republice právě student Ondřej Boháč, který na Přerovsku objevil strnada malinkého," uzavřel Jiří Šafránek.