Podle úředníků z odboru životního prostředí přerovského magistrátu však k překročení emisních limitů zatím ve městě nedošlo.

„Zhoršené rozptylové podmínky jsou patrné zvláště v ranních hodinách. Hodnoty se však stále drží pod stanovenými limity. Došlo sice k mírnému nárůstu prašného aerosolu, ale průměrný denní limit padesát mikrogramů na metr krychlový nebyl překročen,“ informoval Jan Zona z odboru životního prostředí přerovského magistrátu.

Podle jeho slov se na zhoršené kvalitě ovzduší ve městě podepsaly nejen meteorologické podmínky, ale přispěl k ní i začátek topné sezony. Kvůli zdražování zemního plynu totiž lidé v domácích kotelnách spalují stále více uhlí a dřeva, ale dokážou zatopit i různými zcela nevhodnými předměty.

„Není to plošný jev, ale někteří lidé zřejmě z ekonomických důvodů skutečně přistupují k méně hodnotnými palivům,“ doplnil Zona. Podle slov přerovských hygieniků se inverze v posledních dnech zatím na zvýšené nemocnosti neprojevila.

„V minulém týdnu bylo na Přerovsku zaznamenáno na 100 tisíc obyvatel zhruba 800 případů akutních respiračních onemocnění. To ale není nijak dramaticky vysoké číslo v porovnání se stejným sezonním údobím v minulých letech. Nejvíce je nyní nemocnost rozšířena u předškolních dětí,“ informovala Eva Bernardová z Hygienické stanice v Přerově.

Někteří obyvatelé města připouštějí, že se se zdravotními problémy potýkají, ale lékaře mnohdy ani nenavštíví. „Teď už je mi o něco lépe, ale o víkendu se mi asi kvůli špatným rozptylovým podmínkám hůře dýchalo. Jsem totiž chronický kardiak a veškeré změny, ať už v počasí či kvalitě ovzduší, snáším velice špatně,“ svěřil se v ulicích Přerova Jaroslav Kopřiva.

Na pozoru by se však přesto podle lékařů měli mít zejména děti a starší lidé. To se ale týká i astmatiků a alergiků. „Prach a další škodliviny ve vzduchu mohou podráždit sliznici, a ta je pak náchylnější k tomu, aby se na ní uchytily viry,“ vysvětlila přerovská alergoložka Miluše Dupáková.

Ta však ve své ordinaci také zatím nezaznamenala zvýšený nápor nemocných pacientů s akutním respiračním onemocněním. „Chodí spíše pacienti, kteří si stěžují na celkovou únavu a škrábání v krku, což však se zhoršenými rozptylovými podmínkami může do určité míry také souviset,“ doplnila lékařka.

Odborníci lidem doporučují, aby v případě přetrvávající inverze zbytečně doma nevětrali a vyhýbali se venku zvýšené fyzické aktivitě.