„Volavka vlasatá se zdržovala od 29. dubna na Zámeckém rybníku v Chropyni. Jde o drobnou volavku, která žije v mokřadech jižní Evropy a k nám se zatoulává zcela výjimečně. Je béžově hnědá a má bílá křídla, která vyniknou v letu. Zobák má modrý s černou špičkou. Naposledy byla pozorována 5. května a nyní se může vyskytovat i na jiném rybníku v okolí,“ popsal Jiří Šafránek z Moravského ornitologického spolku v Přerově.

Dalším výjimečným druhem je lyskonoh ploskozobý, který hnízdí v Arktidě a zimuje v Atlantiku u jižní a západní Afriky. Ve střední Evropě se objevuje velmi vzácně a málokdy se zdrží více dní na jednom místě.

Lidí se nebojí a často k nim připlave i na pár metrů. „Patří mezi bahňáky, ale na rozdíl od většiny z nich neloví červy v bahně, ale hmyz na hladině. Při lovu potravy plave na hladině a v těchto dnech se zdržuje v novém biocentru u Senice na Hané,“ dodal.

Hasiči sbírali uhynulé racky na Zámeckém rybníku v Chropyni.
Potvrzeno. Za úhyn desítek racků v Chropyni na Kroměřížsku může ptačí chřipka

Třetí ornitologickou raritou je ibis hnědý - ten pochází z jižní Evropy. Je tmavě hnědý se zeleným leskem na křídlech. Má dlouhý zahnutý zobák, pomocí kterého loví drobné mokřadní živočichy. „U nás se vyskytuje velmi vzácně a nyní jej můžete vidět na Záhlinických rybnících,“ doplnil.

Pozorovatelé ptáků v těchto dnech objíždějí nejen mokřadní lokality, ale i pole a polní hnojiště, protože všude je možné najít nějakou ornitologickou raritu. Mezi ně patří například i rybák dlouhoocasý, kulík hnědý nebo linduška rudokrká.