Předtím touto chorobou onemocněli čtyřiatřicetiletý muž z Hranicka, manželé z obce Ústí ve věku 44 a 47 let a čtyřiašedesátiletý senior z Přerova.

V celém Olomouckém kraji se přitom už v letošním roce nakazilo žloutenkou přes 120 lidí. „Sedm rodinných příslušníků poslední nakažené pacientky je nyní v karanténě,“ informovala lékařka z přerovské hygienické stanice.

Podle epidemioložky Jitky Skácelové už sice chorobou v regionu onemocnělo deset lidí, přesto je ale situace na Přerovsku ve srovnání s Olomouckem klidná. „Zatím se držíme. Žloutenka se u nás vyskytla hlavně u dospělých lidí a až na dvě výjimky z Kojetína, kde onemocněly dvě sestry z jedné základní školy, nezasáhla dětské kolektivy,“ zmínila se Skácelová.

Naproti tomu v Olomouci je situace o poznání horší. „Na Olomoucku je šestnáct nových případů. Z nich je pět zcela nových, které nemají spojitost s předchozí nemocností. Ostatní jsou z rodin, kde se již dříve nákaza vyskytla. Onemocněla třeba matka a teď její dítě,“ popsala Růžena Haliřová z Krajské hygienické stanice v Olomouci.

Protože mezi nemocnými jsou i děti školou povinné, museli hygienici nařídit zvýšený zdravotní dozor ve třech školních třídách. Na infekčním oddělení prostějovské nemocnice si lékaři stěžují na chování dětských pacientů z méně přizpůsobivých rodin. Podle jejich slov dělají menší marodi časté výtržnosti a ničí dokonce nemocniční vybavení.

„Na infekčním oddělení hranické nemocnice je situace jiná. Mámezde pouze tři pacienty v dospělém věku, takže u nás nic takového nehrozí,“ shrnula lékařka infekčního oddělení nemocnice v Hranicích Mirela Vařeková.

Petra Poláková-Uvírová, Daniela Tauberová