„V Olomouckém kraji zatím stále zůstává patnáct podezření na tuto nemoc. Nebezpečným virem se v létě nakazila pouze sedmnáctiletá dívka z Olomouce, která však prodělala pouze lehký průběh,“ shrnula krajská epidemioložka Martina Kundschofská.

Nechte se na podzim očkovat, radí ministryně

Ministerstvo zdravotnictví už v souvislosti s hrozbou pandemie prasečí chřipky oznámilo, že by měly na sklonku roku dorazit do Česka očkovací vakcíny.

Šéfka rezortu Dana Jurásková lidem radí, aby se nechali už na podzim naočkovat proti sezónní chřipce, což by mělo zmírnit úder případné pandemie.

„Očkování bych určitě doporučil oslabeným jedincům, kteří trpí chronickými chorobami, seniorům a dalším rizikovým skupinám. Zvážit by jej měli ale i ti, kteří se běžně nenechávají očkovat,“ radí praktický lékař z Přerova Ludvík Koudelka.

Podle něj je na aplikaci vakcíny proti sezónní chřipce ještě čas, a to zhruba do října.

Rozhodne až druhá vlná chřipky

„Epidemiologové tvrdí, že rozhodne až druhá vlna prasečí chřipky, a teprve ta ukáže, jestli má populace dostatek protilátek,“ řekl Koudelka.

Očkování proti sezónní chřipce může být pro oslabené jedince účinnou ochranou. „Nový virus H1N1 je jen zmutovaným virem toho, na který je náš organismus zvyklý,“ poznamenal.

Očkování doporučují i pediatři. Rozcházejí se však v názoru na to, od kterého věku dítěte je vhodné očkovat.

Očkování je účinné v kolektivu

„Provádíme aplikaci vakcíny až u školáků, u menších dětí totiž není dostatečně testována účinnost,“řekla jedna z přerovských lékařek. Podle ní má očkování efekt.

„Stoprocentně účinné je v kolektivu. Pět naočkovaných dětí může zabránit dalšímu šíření viru,“ popsala.

Jiná dětská lékařka Eva Dobiášová, která má ordinaci v Předmostí, zase tvrdí:

„Děti je možné nechat očkovat už od dvou let, o vakcínu u tak malých dětí ale mezi rodiči dosud nebyl zájem. Ten se většinou odvíjí podle toho, co se objeví v médiích,“ poznamenala.

Podle lékárníků jsou vakcíny proti sezónní chřipce běžně k mání na podzim, kdy epidemiologové jejich aplikaci doporučují. Očkovat by se ale nemělo ve chvíli, kdy mezi lidmi vypukne chřipka. Epidemie zpravidla udeří na přelomu ledna a února.