Třiadvacátá základna vrtulníkového letectva Edvarda Beneše s mnohaletou tradicí zanikne a od 1. ledna 2014 se sloučí se s podobným leteckým útvarem v Náměšti nad Oslavou. Kolik lidí z Přerova přijde o práci, zatím není jisté.

„Hlavní pohovory proběhnou v průběhu června a července. Teprve podle jejich výsledků budeme vědět, kolik lidí z Přerova a kolik z Náměště bude mít práci," nastínil velitel přerovské vrtulníkové základny Jaromír Šebesta.

Někteří už ale podle jeho slov hledají uplatnění jinde.

„Na armádních webech jsou stále aktualizovaná místa. Máme přes sedm set zaměstnanců, a těch, kteří už mají přislíbenou práci, jsou tak dvě až tři procenta," řekl.

Dopravní vrtulníky Mi-17/171Š i letecký personál se přesunou do Náměště nad Oslavou koncem léta, tedy v srpnu a září.

Slavnostní nástup

Ještě předtím bychom ale chtěli uspořádat slavnostní nástup, na který pozveme všechny bývalé i současné příslušníky," zmínil velitel s tím, že rozloučení by se mělo uskutečnit na letišti v Bochoři počátkem července. Místo svého působení změní i velitel přerovské základny, který odchází do Prahy.

Změny v armádě

Rezort obrany vysvětloval už dříve zrušení nejméně jedné letecké základny v Česku nutnými úsporami. Že padla volba právě na Přerov, o tom rozhodl dnes již bývalý ministr obrany Alexandr Vondra (ODS).

„Od ledna příštího roku se stávající základny v Přerově a Náměšti transformují pouze do jedné nové 22. vrtulníkové základny letectva, která bude dislokovaná v Sedleci-Vícenicích. Proces transformace byl už zahájen a bude probíhat postupně až do konce roku. Obě současné letecké základny přestanou existovat ve své stávající podobě ke 31. prosinci letošního roku," upřesnila Jana Růžičková z oddělení komunikace s veřejností Generálního štábu.

Kam se vrtnou?

„Přestože bude mít nově vzniklá základna více lidí, slučování přinese i redukci počtů, které mají v dnešní době oba letecké útvary. Výběr personálu ale teprve začal, takže nelze říci, kolik vojáků a občanských zaměstnanců bude muset být skutečně propuštěno," podotkla.

Pokud nenajdou současní příslušníci obou útvarů uplatnění v nové organizační struktuře 22. vrtulníkové základny letectva, dostanou šanci u jiných vojenských posádek v rámci celé armády, které jsou v současné době nedoplněné, ale i ve státním podniku LOM, jenž převezme prostory letiště v Přerově.

„Svou roli bude hrát i přirozený úbytek zaměstnanců, jimž končí závazek, a rozhodnou se, že už nebudou dál pokračovat. Buď splnili podmínky pro odchod do důchodu, nebo se s ohledem na změnu místa výkonu služby či požadavku na změnu odbornosti, rozhodnou ukončit služební poměr. Snahou je ale maximálně využít všechny potřebné specialisty i u jiných útvarů," uzavřela.