V ojedinělém projektu si mohli středoškoláci vyzkoušet roli voliče a vhodit svůj hlas do urny oblíbené straně.

Proti zveřejnění výsledků v období před volbami se ale ohradily některé strany. Důvod? Mladí lidé je z politického kolbiště vypískali.

Přímo v Přerově se do projektu zapojilo prestižní Gymnázium Jakuba Škody. Jeho ředitel Jan Raška ale přiznal, že si kvůli studentským volbám připadal jako černá ovce.

„Narozdíl od ostatních jsem je povolil. Výsledky jen potvrdily to, co se od mladých očekávalo – svobodný duch a volnost, ale také zodpovědnost,“ zmínil ředitel, který však výsledky klání zatím nehodlá zveřejnit.

Do improvizovaných voleb se na gymnáziu zapojilo na 160 mladých lidí.

„Ve škole jsme měli volební místnost s urnou. Vše probíhalo jako při skutečných volbách, včetně centrálního sběru dat,“ vylíčil Raška.

Zatímco některé školy v republice se do projektu vůbec nezapojily, jiné ostentativně zveřejnily výsledky studentských voleb. Vadilo jim totiž, že se z obyčejného průzkumu mezi mladými lidmi dělá politikum.

„Nepřipadalo mi to tak apolitické, jak je to podáváno, ani tak důležité, abych zjišťoval, co se za tím skrývá,“ vysvětlil třeba ředitel Střední průmyslové školy v Hranicích Karel Ančinec, proč se jeho studenti voleb nezúčastnili.

Přiznal navíc, že měl trochu obavy z toho, aby akce neovlivnila názory jeho studentů.

Podobně se zachovala i ředitelka Gymnázia Jana Blahoslava a Střední pedagogické školy v Přerově Romana Studýnková.

„Ctím školský zákon a to, že by měla být škola odpolitizovaná. Připadá mi, že studentské volby trochu zavánějí manipulací s mladými lidmi,“ řekla. Proto se prý škola k projektu nepřipojila.

Hranické gymnázium neoslovili

Hranické gymnázium naopak ani nedostalo možnost se voleb zúčastnit.

„Pokud by nás pořádající nadace oslovila, já osobně bych s tím neměl problém. Nikoho bychom ale do ničeho nenutili. Zúčastnil by se toho jen ten, kdo by chtěl,“ sdělil ředitel hranického gymnázia Radovan Langer.

Podle Tomáše Urbana z Člověka v tísni se výsledky studentských voleb nakonec objeví na webu. A to už v pátek.

„K jejich publikování přistupujeme kvůli spontánně zveřejňovaným výsledkům některých zapojených škol a stažení výhrad Asociace krajů k jejich zveřejnění před řádnými volbami,“ vysvětlil.

K dohodě o pozdějším vyhlášení výsledků Člověk v tísni přistoupil ve chvíli, kdy se školy na základě výhrad Asociace začaly z projektu hromadně odhlašovat a hrozil jeho kolaps.

„Publikováním celkových výsledků chceme zamezit možným manipulacím,“ řekl.

Prvního ročníku projektu se zúčastnilo více než dvacet tisíc studentů ze 135 škol v celé republice. V Olomouckém kraji se zpočátku zapojilo dvanáct škol, šest se jich ale nakonec odhlásilo.

Petra Poláková - Uvírová, Kateřina Kapková