„Nechci už o politice ani slyšet," uniká odpovědi na otázku, jak hodnotí rok vládnutí přerovské radniční koalice starší žena.

„Čekal jsem změnu, ale je to stejné jako předtím. Proti sobě stojí dva tábory, a ty se jen hádají," vyjadřuje svůj názor důchodce Stanislav D.

Blesková anketa, kterou jsme uspořádali v ulicích města, vystihuje asi nejlépe náladu jeho obyvatel.

Lidé jsou politikou rok po volbách zklamaní, čekali prý více. Podle nich se řeší zbytečnosti, ale na zásadní problémy nezbývá prostor.

„Na co máme cyklodům, když Přerovu chybí ucelený systém parkování? Naštvalo mě taky, že chtěli zbourat Strojař," říká jeden z oslovených.

K nejčastějším výtkám na adresu politiků ale patří to, že chodí málo mezi obyčejné lidi.

Výkupy pozemků pro D1 běží, kde je ale investor?

Nová koalice, která vznikla před rokem na radnici v Přerově, byla pro mnohé překvapením.

Vítězné hnutí ANO, jehož tváře do té doby nikdo neznal, se spojilo s „rebely" z koalice SpP, Nezávislými a sdružením Za prosperitu Přerova.

Voliči rozdali karty jasně a podle politologů bylo jejich rozhodnutí protestem proti starým pořádkům.

Jaká je realita rok po volbách? A je úspěchů více než nezdarů?

Radnice se pustila do řešení dopravní situace a výrazně se posunula jednání o výkupech pozemků pro dálnici D1.

Jenže hlavním důvodem prolomením bariér je zájem vlády, která hodlá vybudovat strategickou průmyslovou zónu na bochořském letišti.

A právě nad tímto projektem se stále vznášejí otazníky, protože velký zahraniční investor, který by dal práci tisícovkám lidí, se dosud nenašel.

Některé body programového prohlášení rady už se dočkaly svého naplnění – jedním z nich je i přesunutí jednání zastupitelstva do Městského domu.

Radnice se ale chtěla více otevřít veřejnosti, což se jí podle opozice příliš nedaří. Vedení města například uvažovalo o zrušení radničních Přerovských listů. Nakonec z toho ale vycouvalo.

„Považuji je za důležitý komunikační nástroj s občany, i když byla úvaha, že by vycházely jen v elektronické podobě. Lidem, se kterými se bavím, také vadí, že je na jednání zastupitelstva spousta dotazů zodpovězena jen písemně. Někdy i krátká stručná odpověď, která by přesvědčila, že náměstek o problému ví, občanům pomůže, a proto by ji měli vytvořit," soudí zastupitel a bývalý mluvčí radnice Bohuslav Přidal (ČSSD).

Průšvih jménem IOP 09

Radnice se snažila zmapovat zchátralé brownfieldy, kterých je v Přerově spousta.

Co však chybí, je jasná vize na využití objektů, které jsou v majetku města, nebo jejichž vzhled mohou konšelé ovlivnit.

A tak Přerované dál míjejí zchátralý objekt na náměstí T. G. Masaryka, který jednou za čas překryje plachta, dál procházejí špinavou pasáží.

Kdo čekal zázrak, ten se ho zkrátka nedočkal. Úprava kašny u Hané se nekoná a bývalý Blažkův dům v centru města stále připomíná ruinu.

Přerovští radní ale tvrdí, že na rozhazování nejsou peníze.

„I když už to zní jako klišé, jsme limitováni koupí hotelu Strojař, který nás bude stát přes 40 milionů korun. Stále také čekáme, jak nás finančně zatíží projekt IOP 09. Je tu totiž riziko, že budeme muset vrátit dotaci, což by mělo zcela zásadní vliv na rozpočet města v příštím roce," konstatoval radní Petr Vrána (ANO).

Zase ta cyklověž

Jaká rozhodnutí politiků občané vnímají s respektem, a která je naopak naštvala?

Asistenty prevence kriminality, kteří dnes provádějí pochůzky u nádraží, mnozí přivítali. Naopak mírné znechucení zavládlo kvůli protihlukové vyhlášce nebo zrušení koncertů před loňskými Vánocemi.

„Mám dvě věci, které prožívám hodně silně. Tou první je, že město populisticky slibovalo bezúplatný převod Strojaře, a nakonec se potvrdila má tvrzení o tom, že na něj armáda nepřistoupí, protože by to bylo nehospodárné. Druhým zklamáním je stavba cyklověže," zhodnotil opoziční zastupitel Michal Zácha (ODS).

„Nejsem proti parkování kol u nádraží, ale nemůžu se smířit s procedurálním postupem této investice. Místo toho, aby v něm bylo zastupitelstvo číslo jedna, stalo se posledním článkem řetězce schvalování," uzavřel.