Na znovuotevření se připravuje i Mateřská škola Radost v Kozlovské ulici.

„Provádíme dezinfekci veškerých ploch, skříněk, stolků a herních prvků, vyprali jsme povlečení a vyčistili třídy ozónem. Zvýšená hygienická opatření budou platit v prostorách, kde děti jedí, ale i na toaletách. Dezinfekci i jednorázové ručníky jsme zajistili,“ popsala náročné přípravy ředitelka školky Michaela Hučínová.

Aktivity budou probíhat ve skupinkách a přizpůsobí se počtu přihlášených dětí. Rozdělí se i činnosti na zahradě.

„Postupujeme podle manuálu ministerstva školství, ve kterém jsou popsána všechna doporučení. Roušky děti nosit nemusí, ale budou je mít naši zaměstnanci v kuchyni nebo školnice. Detaily běžného provozu ještě dolaďujeme tak, aby to vyhovovalo všem,“ doplnila. Novinkou se pravděpodobně stane i měření teploty dětem.

Vhodný termín pro otevření mateřských škol město dlouho hledalo - a nechalo si poradit i od rodičů, mezi které putovalo dotazníkové šetření. Radnice v něm sondovala, zda má školky otevřít už 11. května. Odpověď na tuto otázku ale nebyla jednotná.

„Rodiče se do dotazníkového šetření aktivně zapojili, ale jednotnější shoda mezi nimi nebyla. Nakonec jsme se po dohodě s ředitelkami školek rozhodli, že všechny mateřinky otevřeme v pondělí 18. května, kdy má skončit nouzový stav,“ řekl náměstek primátora pro školství Petr Kouba (ODS).

Strava zajištěna

Město aktuálně zjišťuje, kolik zaměstnanců do školek skutečně nastoupí - a o případnou výpomoc by byli požádáni studenti zdejší střední pedagogické školy. Kvůli personálnímu zajištění zatím není jisté, jestli budou v daném termínu otevřena všechna oddělení mateřinek.

„Děti budou mít zajištěnou stravu a vařit pro ně bude Zařízení školního stravování,“ upřesnila Romana Pospíšilová, vedoucí odboru sociálních věcí a školství magistrátu.

Rodiče na uzavření mateřských škol reagovali různě - někteří preferovali možnost zůstat doma s dětmi na takzvaném „ošetřovném,“ jiní žádali o rychlé otevření školek, protože měli problém zajistit pro své ratolesti hlídání. Kromě mateřinek se v Přerově úderem 18. května otevřou i jesle.

Na první žáky už čekají i základní školy - zatímco deváťáci nastoupí po dvou měsících do tříd v pondělí 11. května, děti z prvního stupně 25. května. „Tento týden se sejdeme s řediteli škol, abychom si vyjasnili důležité věci - doporučení vlády, ale i hygienická opatření,“ zmínil Petr Kouba. Rodiče se včas dozví vše potřebné také o nastavených pravidlech ve školních jídelnách.