Město proto vážně uvažuje o tom, že vzniknou nové třídy v některých stávajících zařízeních.

„Co mají dělat matky, které mají tříleté dítě a chtějí nastoupit do práce? Nám se kvůli tomu hodně zkomplikovala situace, přednost mají totiž hlavně předškoláci. Buď tedy budeme dojíždět jinam, nebo přijdu o místo," řekla Jana K. z Přerova, která bydlí v panelovém domě na sídlišti.

Právě to je ale pro řadu rodičů nevýhoda. Poptávka po mateřinkách v centru města nebo v lokalitách, kde bydlí více mladých rodin s dětmi, je totiž v Přerově tradičně největší. Podobně velký zájem je i o školky v Máchově ulici poblíž parku Michalov. Stejné je to i v Předmostí.

K zápisům do mateřských škol přišlo letos přes čtyři sta dětí, přijatých jich ale nakonec bylo jen 331.

„Neumístěných dětí máme celkem 93. Zvažujeme tedy, že bychom v prostorách některých předškolských zařízení, zřídili jednu až dvě nové třídy," uvedl náměstek přerovského primátora Dušan Hluzín (TOP 09).

Podle něj připadají v úvahu prostory mateřinky v ulici Na Odpoledni, ale také v Sokolské ulici nebo v Mateřídoušce v Předmostí.

„Do rady půjde záměrový materiál, a pokud se najdou finanční prostředky, budeme na tom přes prázdniny pracovat," řekl.

V současné době už je jen jedno volné místo – a to ve školce v Lověšicích. Město navázalo také spolupráci s obcí Líšná poblíž Beňova.

„Možnost umístění dětí z Přerova ve zdejší mateřince existuje a město v případě zájmu rodičů finančně přispěje na dopravu," poznamenal.

Odklady dělají hodně

Jedním z důvodů, proč museli letos ředitelé nováčky odmítat, je i fakt, že kvůli odkladům zůstávají ve školkách i v příštím roce starší děti.

„Například na Máchovu jsme proto mohli přijmout pouze 11 dětí a přihlásilo se nám jich 39. Odklady dělají opravdu hodně," popsala už dříve Ivana Zdařilová z Keramické školky v Máchově ulici, pod niž spadá i mateřinka v Sokolské.

Kvůli velkému počtu uchazečů mají mateřinky v Přerově pevně nastavená kritéria pro přijetí dětí – podmínkou je trvalý pobyt ve městě, přednost mají předškoláci a některá zařízení zvýhodňují i to, zda má dítě ve školce sourozence.

Město už loni otevíralo kvůli velkému počtu dětí nové půloddělení školky v Předmostí. V minulých letech se nově otevírala také MŠ v Henčlově, mateřinka v Sokolské či církevní školka. I tato zařízení už jsou ale plná.