Všechny děti se v uplynulých týdnech měly zamyslet nad problematikou kyberšikany.

„Cílem kyberšikany je někomu ublížit nebo ho zesměšnit za použití elektronických prostředků. Je to úmyslné, nepřátelské chování, které se obvykle opakuje,“ popsala stále více objevující se problém asistentka školního poradenského pracoviště přerovské základní školy Adéla Nezhybová.

Úkolem všech zúčastněných bylo vytvořit v týmu kampaň, skládající se z plakátu a audio a video spotu, která by upozornila na nástrahy a závažnosti kyberšikany a zároveň by poradila jak s ní bojovat.

„Do Prahy jsme se dostaly na základě školního kola, kde jsme měly za úkol nakreslit plakát a napsat příběhy o kyberšikaně. Do finále nás pak vybrali ještě spolu s jednou starší spolužačkou, která ale nakonec na projektu nespolupracovala, takže jsme jej nakonec dokončovaly ve dvou,“ řekla žákyně osmé třídy Karolína Otáhalová.

Chválí si svůj plakát

Za nejvíce zdařilý považují obě děvčata svůj plakát.

„Pracovaly jsme na něm asi dva dny,“ uvedla Adéla Halmazňová. Povedený byl ale i jejich video spot, i přesto, že k jeho tvorbě neměly nejlepší technické zázemí. „Natáčet jsme musely na fotoaparát, protože jsme nesehnaly kameru,“ dodala.

Kampaně, které nejvíce zaujaly, pak její tvůrci představovali na slavnostní přehlídce projektů v úterý pátého dubna v pražském klubu Lávka.

„Bylo tam opravdu hodně lidí, takže jsme byly dost nervózní, ale ve výsledku jsme zhodnotily, že to pro nás byla výborná zkušenost,“ shodly se obě dívky.

Celé finále, kterým provázel herec Tomáš Hanák, si nakonec užily a nasbíraly i nové kontakty.

„Velmi nás obohatily kampaně ostatních škol a i přesto, že se děvčata mezi velkou konkurencí neumístila, jejich práce byla velmi zdařilá a u poroty vzbudila velký ohlas,“ uzavřela Nezhybová.